Czcionka:

Kontrast:

VII Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych – podsumowanie

Data publikacji: 16 grudnia 2018, 10:55

9 grudnia 2018 roku w Piasecznie odbył się VII Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych.

Z czterech drużyn: „Wiatrołapy” (Waldemar Pyko, Paweł Konopelski), „Śmigło II” (Jakub Cwenar, Mateusz Suwała), „Wicher” (Bartosz Bukład), Biały Miś (Krzysztof Lubecki), które uczestniczyły w eliminacjach regionalnych Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych w Puławach, do finału zakwalifikował się Krzysztof Lubecki z turbiną „Biały Miś”. Fakt zakwalifikowania się Krzysztofa do rozgrywek finałowych, był dużym zaskoczeniem, gdyż to nie „Miś” był typowanym faworytem w tegorocznych rozgrywkach Turnieju Maszyn Wiatrowych, lecz turbina „Wicher” – opracowana przez uczniów nowa konstrukcja turbiny wyposażona w mechanizm automatycznej zmiany geometrii łopatek.

Skonstruowanie idealnej turbiny wiatrowej, która sprosta wszystkim wymaganiom regulaminu turnieju nie jest zadaniem łatwym i bez gruntownej wiedzy z zakresu aerodynamiki przepływu nie ma co liczyć na znaczący sukces.

Jakie są założenia turnieju?. Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zaprojektowaniu i wykonaniu modelu turbiny wiatrowej o ściśle określonych wymiarach, która na profesjonalnym stanowisku pomiarowym osiągnie maksymalną moc, maksymalne obroty mierzone pod zadanym obciążeniem oraz maksymalny moment obrotowy przy zatrzymanym wale turbiny. Każdy parametr jest odpowiednio punktowany, a suma zdobytych punktów decyduje o miejscu w klasyfikacji generalnej. Problem polega na tym, że nie da się zbudować turbiny, która osiągnie maksymalne wartości tych trzech parametrów. Tak to już jest, że gdy jeden z parametrów rośnie inny maleje i dlatego o sukcesie decydują odpowiednie proporcje między nimi.

Co nas cieszy? Jesteśmy jedyną szkołą techniczną w całym województwie podkarpackim, która w przeciągu 4 ostatnich lat czterokrotnie zdobywała czołowe miejsca na eliminacjach regionalnych TMW i kwalifikowała się do rozgrywek ogólnopolskich zajmując miejsca w pierwszej dziesiątce. W bieżącym roku, 7-a największa prędkość obrotowa w kraju, 12-a największa moc i 13 miejsce w klasyfikacji generalnej nie jest dla nas powodem do wstydu zważywszy na to, jak duża liczba uczestników z całej Polski walczyła o wejście do finału VII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych.

Z roku na rok poziom turnieju wzrasta, a parametry jakie w bieżącym roku osiągały budowane przez uczestników turbiny zaskoczyły samych organizatorów. Jeszcze w 2015 roku, aby zakwalifikować się na eliminacje ogólnopolskie wystarczyło zaledwie 6 Watów i około 400 obr/min.

Jakie parametry osiągane są dzisiaj ? Jako przykład niech posłużą wyniki jakie osiągały budowane przez uczniów „Mechanika” turbiny na przełomie czterech ostatnich lat.

2015 eliminacje w Krakowie – 5.92 W, 432 obr/min

2015 finał w Piasecznie – 8.39 W, 556 obr/min

2016 eliminacje w Katowicach – 62 W, 750 obr/min

2016 finał w Piasecznie – 76,4 W,782 obr/min

2017 eliminacje w Kędzierzynie–Koźlu – 83W , 798 obr/min

2017 finał w Piasecznie – 86W, 803 obr/min

2018 eliminacje w Puławach – 86,49 W, 778,2 obr/min

2018 finał w Piasecznie – 92,8 W, 840 obr/min

Plany na przyszłość. Coroczny udział młodzieży w Turnieju Maszyn Wiatrowych sprawia, że ich wiedza z zakresu energii wiatrowej rośnie jak „moc do trzeciej potęgi prędkości wiatru”. Jak mówią uczestnicy turnieju – „zdobytej wiedzy na pewno nie zmarnujemy, a efektem prac nie będzie już „Biały Miś” (i tak nie był biały tylko czerwony), ale nowa ulepszona konstrukcja Wicher II”.

Zobacz projekt turbiny „Wicher I” z mechanizmem automatycznej zmiany geometrii łopatek.