Czcionka:

Kontrast:

Spotkanie z kulturą…. Staropolską.

Data publikacji: 17 kwietnia 2024, 06:49

Co łączy ananasa, świński ogonek oraz czarną polewkę? Skąd taka popularność serialu o wiecznie zadowolonym, a przy tym poczciwym sarmacie z połową wsi w posiadaniu, przerostem ego i niedoborem rozsądku? Choć chce zostać zapamiętany jako najsłynniejszy Jan Paweł w historii, wymachiwanie szabelką ogranicza do dbania o swoją małą ojczyznę. Chłopi do pracy sami się przecież nie wezmą, a sejmik obradujący nad podniesieniem podatków sam się nie zawetuje? Sarmatyzm jako źródło kultury polskiej i kontekst do wielu szkolnych lektur, a do tego tajniki kuchni i trunków- lekcja języka polskiego w nowszym wydaniu. A do tego wspaniała historia dworu  wsi Święcany, przeniesionego do Muzeum Budownictwa Ludowego opowiedziana przez Pana Dyrektora Marcina Krowiaka.