Czcionka:

Kontrast:

MECHANIK – znów otwarty prezentuje: „Dobry zawód- dobre życie”…

Data publikacji: 21 kwietnia 2022, 08:10

„W Mechaniku dobry zawód jest, tak, tak, tylko w Mechaniku…”

O tym, jak „dobry zawód jest” mogli na własne oczy przekonać się przyszli absolwenci szkół podstawowych z naszego powiatu podczas Dnia Otwartego Mechanika. Ponad 500 osób zapoznało się z ofertą edukacyjną oraz bazą lokalową Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku na nowy rok szkolny.
„O… długie korytarze, o wspomnieniach dobrych marzę….”
Spacerując długimi korytarzami najstarszej szkoły technicznej w mieście ośmioklasiści mogli zobaczyć nowocześnie wyposażone pracownie techniczne, sale, w których odbywają się lekcje, bazę sportową szkoły, szkolną stołówkę w stylu prowansalskim oraz zobaczyć jak wygląda życie w Internacie, który oferuje nie tylko dach nad głową dla każdego ucznia Zespołu Szkół nr 2.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyły pokazy praktycznej strony nauki poszczególnych zawodów w ramach trwającego równocześnie DNIA PRAKTYKI ZAWODOWEJ, w nowocześnie wyposażonych pracowniach specjalistycznych, które obok uczniów i nauczycieli Mechanika prowadzili przedstawiciele firm, które swym patronatem objęły wszystkie nauczane w szkole kierunki. W klasach patronackich uczniowie oprócz praktycznej nauki zawodu mają ogromną satysfakcję zarabiając swe pierwsze pieniądze jako pracownicy młodociani, okres ten wlicza się do stażu pracy oraz otrzymują premie pieniężne za dobre wyniki w nauce na koniec roku szkolnego. Firmy patronackie oferują również dodatkowo płatne staże, kursy kwalifikacyjne oraz gwarantują zatrudnienie dla większości absolwentów.

W pracowni mechaniki pojazdów samochodowych, tuz obok zabytkowego motocykla WSK znaleźć można było przyrządy do diagnostyki pojazdów oraz wygrać konkurs szybkiego wkręcania świec zapłonowych. Absolwenci kierunku technik pojazdów samochodowych robią to w kila minut! W pracowni konstrukcji i technik wytwarzania części maszyn osoby zainteresowane kierunkiem technika spawalnictwa mogły pod okiem instruktora z firmy MONT INOX spróbować swych sił przy profesjonalnym spawaniu różnymi metodami. Pracownia obrabiarek skrawających odkrywa sekrety programowania maszyn CNC pod okiem instruktorów na co dzień opiekujący się uczniami podczas praktyki w siedzibie ADR Polska S.A, która swym patronatem objęła kierunek obróbki skrawaniem. Firma EAE Elektronik prezentowała obsługę mierników, profesjonalnych lutownic, oscyloskopów oraz akceleratorów, którymi posługują się uczniowie na kierunku technik elektronik. Pracownia sieciowych systemów operacyjnych pokazała sprzęt, którego obsługi uczą się przyszli absolwenci kierunku technik teleinformatyk, a są to routery, mierniki i nowoczesne centrale telefoniczne. Konstruowanie, programowanie i sterowanie za pomocą aplikacji w telefonie robotami z klocków LEGO MV3 stanowiło nie lada atrakcję w pracowni, gdzie uczą się przyszli technicy automatycy, których patronatem objęła firma Sanok Rubber. Pracownia samochodowa mogła pochwalić się dwoma super fajnymi ścigaczami oraz pokazem umiejętności zdobytych przez uczniów z kierunku mechanik pojazdów samochodowych na kursie Auto Cad/Cam w Dreźnie. Uczennice z kierunku technik ochrony środowiska w profesjonalnie wyposażonym laboratorium pokazały, jak przeprowadza się badania wody, gleby, powietrza, a nawet hałasu.

„ Na Erasmusa załapać możesz się, wszystko to tylko w Mechaniku…”

W Mechaniku dba się o wszechstronny rozwój ucznia, kształci się przyszłych obywateli świata i doświadczonych fachowców, którzy przyszłemu pracodawcy prezentują bogate w międzynarodowe certyfikaty i Europassy portfolio. Bezcenne doświadczenie zawodowe uczniowie zdobywają na zagranicznych praktykach, kursach i stażach w wielu krajach Unii Europejskiej. Włochy, Grecja, Niemcy, Madera, Cypr, Hiszpania, Malta, a niedalekiej przyszłości Wyspy Kanaryjskie- tam uczniowie zdobywają zawodowe szlify w ramach projektów Erasmus+ oraz Pover Vet. DZIEŃ PRAKTYKI ZAWODOWEJ stał się okazją do demonstracji nabytych umiejętności zawodowych, podzielenia się zdobytym doświadczeniem i niezapomnianymi wrażeniami z odbytych praktyk.

Zwieńczeniem atrakcji zaprezentowanych przez szkołę była wizyta w Muzeum Techniki, gdyż szkoła może poszczycić się pierwszym w Sanoku szkolnym zbiorem urządzeń mechanicznych i elektrycznych z II połowy XX w, który powstał z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości.

„Jeśli w życiu cokolwiek osiągnąć chcesz, to do Mechanika przyjść musisz, to wiesz….”

Pod tradycyjnymi filarami mieści szkoła o europejskich standardach nauczania. A jej absolwenci są jak MECHANIK- tradycyjnie najlepsi! Bo to fachowcy poszukiwania na lokalnym, krajowym i międzynarodowym rynku pracy. Dobry zawód- dobre życie. W Mechaniku dobry zawód jest…