Czcionka:

Kontrast:

Maszyna, która jeździ po nalaniu wody?

Data publikacji: 13 marca 2023, 05:20
„Błyskawica” – pojazd pokonał dystans 29 metrów na 0,5l wody (pojazd skonstruowany przez uczniów ze szkoły Podstawowej w Porażu)
„Turbo Power” – pojazd pokonał dystans 14,2 m na 0,5 l wody (pojazd skonstruowany przez ucznia z Zespołu Szkół w Bukowsku)

Maszyna, która jeździ po nalaniu wody?

Niemożliwe? A jednak!


13 marca 2023 r. po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, wznowiono VI już edycję wojewódzkiego Turnieju Pojazdów Zasilanych Wodą. Przypomnijmy – zadanie konkursowe polegało na zbudowaniu modelu pojazdu, który do poruszania się będzie wykorzystywał zamianę energii kinetycznej lub potencjalnej 0.5 litra wody na energię mechaniczną. W V edycji turnieju rozegranego w 2020 r. zwycięski pojazd skonstruowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zarszynie pokonał dystans 23,13 m na jednym litrze czystej wody.

W tej edycji turnieju rekord ten został pobity i to przy dwukrotnie mniejszej objętości wody. Pojazd o wdzięcznej nazwie „Błyskawica” skonstruowany przez Grzegorza Grzyba i Marcina Osenkowskiego, uczniów ze szkoły Podstawowej w Porażu, na 0,5 l wody przejechał dystans 29,70 m.

Na pochwałę zasługuje również pojazd skonstruowany przez Fabiana Pyszko z Zespołu Szkół w Bukowsku. Wprawdzie jego pojazd pokonał dystans jedynie 14,2 m, ale zastosowany przez Fabiana stożkowy wałek napędowy sprawił, że pojazd nie miał żadnego problemu ze startem.


Zwycięzcy turnieju oprócz tradycyjnych dyplomów otrzymali również atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Zwycięzcom gratulujemy z zapraszamy za rok.