Czcionka:

Kontrast:

Kurs AutoCad-a w Dreźnie i wymiana dobrych praktyk medialnych w Sofii- czyli mobilne ferie w Zespole Szkół Nr 2.

Data publikacji: 18 lutego 2018, 02:56

Wyjazdy na zagraniczne praktyki, staże, kursy i szkolenia to od ponad czterech lat codzienność w sanockim Zespole Szkół Nr 2. Wszystko to jest możliwe dzięki realizowanym przez szkołę projektom z programu ERASMUS+ i Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER 2014-2020). Głównym celem projektów realizowanych ze środków POWER w obszarze edukacji szkolnej jest rozwijanie potencjału osób oraz instytucji poprzez realizację zadań polegających na międzynarodowej mobilności, organizacji staży dla młodzieży i szkoleniu kadry zawodowej. Program Erasmus+ bazuje głównie na wyposażeniu młodzieży w umiejętności praktyczne, niezbędne do wykonywania określonego zawodu.

Wszelkie zawodowe doświadczenie, międzynarodowe certyfikaty i kwalifikacje nabyte podczas praktyk, kontakt z żywym językiem, obycie z inną kulturą to niewątpliwe atuty młodych ludzi zaczynających swą przygodę na współczesnym rynku pracy. Szkoła bazując na partnerach poznanych dzięki projektom unijnym zapewnia możliwość wszechstronnego rozwoju zarówno uczniom, jak i kadrze nauczycielskiej.

Od ponad dwóch lat realizowany jest w szkole projekt Apprenticeship in England, Germany and Portugal as a chance of better professional start umożliwiający odbycie uczniom praktycznego kursu obsługi programu AutoCad/Cam, który stanowi podstawowe narzędzie dla każdego technika sporządzającego dokumentację. Podczas tegorocznych ferii 20 uczniów „Mechanika” z klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 2 i Technikum Nr 2 wyjechało do Drezna, by w praktyce nauczyć się jak sprawnie korzystać z programu do tworzenia dokumentacji technicznej, głownie płaskiej, programu wspomagającego projektowanie części maszyn, elektroniki, a nawet domów przyszłości.

Organizacją szkolenia i opieką nad młodzieżą zajęła się firma WBS TRAINING AG, która zapewniła każdemu z uczestników kursu dobrze wyposażone stanowisko komputerowe z najnowocześniejszym oprogramowaniem. W pierwszych dniach kursu uczniowie zapoznali sie z tajnikami modelowania 2D, oraz z praktycznymi poleceniami rysowania i edycji, wymiarowaniem rysunku, układaniem skalowanych rysunków, projektowaniem podstawowych obiektów technicznych, np. zawiasu, płyty napędu, dźwigni itp. Kolejnym etapem było modelowanie 3D, np. koła, amortyzatorów, świec zapłonowych, zawieszenia, wału korbowego, zbiornika, podwozia, tworzenie widoków i przekrojów części i złożeń, animacji silnika, Uzupełnianie części samochodowych do pojazdu – stało się wspólnym projektem całej grupy. Chłopcy złożyli kompletny samochód, który działał bez zarzutu po uruchomieniu opcji symulatora.

Pan Mirosław Matuła, opiekun grupy, z dumą mówi o swoich uczniach: ”Na zakończenie zajęć każda grupa miała okazję zaprezentować swoje prace, które były wykonane przez poszczególne osoby. Podstawową trudnością było dobranie wymiarów poszczególnych podzespołów, które w efekcie końcowym miały stanowić widoczny efekt końcowy. Każdy uczeń musiał wykonać bądź koło, silnik, czy kierownice itp, .tak by po zebraniu wszystkich części powstał kompletny samochód. Najwięcej trudności bez wątpienia sprawił silnik samochodu, który był odwzorowany z niesamowitą dokładnością detali.”

„Na przekroju można było zobaczyć nie tylko rurę wydechową, ale cały układ kierowniczy, a nawet włożone radio samochodowe”- dodaje z uśmiechem pan Piotr Wójcik, drugi z opiekunów.

Wszyscy uczniowie na zakończenie kursu otrzymali tzw. EUROPASS-y czyli certyfikaty umiejętności w zakresie obsługi programu AutoCad. Są to dokumenty potwierdzające wiedzę i kwalifikację nabyte w innych krajach europejskich, bardzo cenione przez potencjalnych pracodawców.

Oprócz zdobywania praktycznych umiejętności w posługiwaniu się programem tworzącym dokumentację techniczną równie bezcenna okazała się wymiana kulturowa. Młodzież „Mechanika” miała niepowtarzalną okazję poznać tradycję, kuchnię i dorobek kulturowy Niemiec. Wtedy właśnie uczniowie mieli okazję sprawdzić w praktyce swoje umiejętności językowe, nie tylko w zakresie języka zawodowego. W programie wyjazdu znalazł się czas na zwiedzanie Muzeum Wojskowo-Historycznego Bundeswehry, Muzeum Techniki, Muzeum Transportu i Komunikacji. Miejsca te były bardzo atrakcyjne ze względu na wiele ciekawych eksponatów.

„W muzeum wojskowym najciekawsza była ściana, na której był odbity cień osoby zabitej przez bombę atomową, a na zewnątrz budynku widzieliśmy pojazdy, które nadal są na wyposażeniu wojska. A w muzeum techniki wystawa była tak ułożona, by pokazać podstawowe prawa fizyki rządzące przyrodą. Część wystawy poświęcona jest alternatywnym źródłom zasilania, jak również powstawaniu chipów elektronicznych, można było również pojeździć na prototypach nowoczesnych rowerów”-wspomina swój pobyt Karol, uczeń Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 2.

„Mnie zaś najbardziej podobało się w Muzeum Transportu i Komunikacji, bo dowiedzieliśmy się, że samochód z modnym dzisiaj elektrycznym silnikiem powstał już w 1910 roku, jak wyglądały pierwsze silniki spalinowe, widzieliśmy makiety statków samolotów, mieliśmy okazję podziwiać prezentowane w całości motorówki. Zwiedzaliśmy Berlin i Pragę”. – dodaje Krzysztof, uczeń Technikum Nr 2.

Ale projekty realizowane w „Mechaniku” nie są związane tylko z edukacją zawodowa. W szkoła zwraca również uwagę na problemy współczesnego świata, w tym choroby cywilizacyjne, takie jak uzależnienia od multimediów, portali społecznościowych, czy cyberprzemoc.

Zmniejszenie uzależnienia od mediów, zwiększenie świadomości odnośnie zagrożeń płynących z korzystania z mediów, wspieranie krytycznego myślenia o medialnych przekazach to podstawowe cele realizowanego w „Mechaniku” projektu o wdzięcznie brzmiącej nazwie Hands on media literacy.

W dniach 29.01-02.02.2018r. na drugim wyjeździe szkoleniowym, kolejny etap projektu realizowała sześcioosobowa grupa młodzieży z klasy 3ct i 3mo w partnerskiej szkole 127SOU Ivan Denkoglu w Sofii.

„Wyjazd związany był z działaniami w kwestii uczenia się, nauczania i szkolenia z zakresu edukacji medialnej .To także współpraca we wprowadzaniu innowacji i wymiana dobrych praktyk w nauczaniu, metodologii i kluczowych kompetencjach edukacji medialnej. Wraz z uczniami z krajów partnerskich, tj. z Łotwy, Czech, Rumunii, Turcji, Bułgarii uczyliśmy się zakładać i prowadzić videobloga, kręcić filmy, uczestniczyliśmy w warsztatach fotograficznych, poznaliśmy tajniki pracy dziennikarzy, reżyserów, producentów filmowych, fotografów. Zwiedziliśmy od kuchni stację telewizyjną BNT, byliśmy na wykładzie eksperta z dziedziny edukacji medialnej z uniwersytetu Yougozapanden”- tak podsumowuje cele projektu jedna z opiekunek grupy pani Katarzyna Wojtuszewska- Cap.

Uczniowie musieli wykazać się także umiejętnościami z zakresu technologii informacyjnej (oprogramowanie komputerowe wykorzystywane do tworzenia filmów, obróbki zdjęć) oraz doskonalili umiejętności skutecznego komunikowania się w języku angielskim, gdyż musieli wykonać prezentację multimedialną prezentującą sposoby wykorzystania właściwych zasobów Internetu do uczenia się. Drugie zadanie polegało na sfilmowaniu i sfotografowaniu najciekawszych miejsc i zabytków Sofii podczas wycieczki, którą zorganizowali gospodarze, a następnie zmontować film oraz wykonać plakat pt. „Sofia w moich oczach” oraz zaprezentować ich wszystkim uczestnikom projektu podczas wspólnego wieczoru medialnego. Kolejnym krokiem było założenie bloga/videobloga przedstawiającego doświadczenia i wrażenia uczestników projektu z pobytu w Sofii i zamieszczanie postów w języku angielskim na blogu projektowym.

„Jestem bardzo dumna z umiejętności językowych naszych uczniów, podczas prezentacji posługiwanie się językiem angielskim w mowie i piśmie nie sprawiało im większych problemów, robili to z dużym wdziękiem i przede wszystkim humorem bawiąc wszystkich uczestników spotkania. Nasz scenariusz i prezentację uznano za wzorcowe i poproszono o kopię materiałów do wykorzystania w swoich szkołach. To ogromne wyróżnienie”.- mówi nauczyciel języka angielskiego i opiekun młodzieży podczas pobytu w Bułgarii pani Małgorzata Lip.

W ramach zajęć kulturalnych gospodarze spotkania szkoleniowego w Sofii zorganizowali uczestnikom w czasie wolnym wycieczki do muzeum historycznego, archeologicznego i galerii sztuki.

„Pobyt w Sofii był dla nas okazją do ponownego spotkania ze znajomymi poznanymi na poprzednich warsztatach w Turcji. Miło jest mieć przyjaciół z innych krajów, nadal do siebie piszemy, oczywiście po angielsku, więc trzeba się pilnować, by nie popełniać jakiś błędów. Fajnie było razem pozwiedzać miasto, napić się kawy i w ogóle miło spędzać czas. I oczywiście nasz skecz pt. Tydzień bez Facebooka podczas wieczoru medialnego dostał największe brawa, a to cieszy”- wspomina z uśmiechem Waldemar, uczeń klasy 3ct.

Udzielanie wsparcia, otwieranie się na współpracę między różnymi sektorami i aktywne obywatelstwo młodzieży, rozwiązywanie problemów mających swe źródło w szumie informacyjnym- to problemy, z którymi muszą zmierzyć się dziś młodzi ludzie. Projekt Hands on media literacy zapewnił uczniom rozwijanie umiejętności prowadzenia dyskusji, debaty, współpracy w grupie, pomógł doskonalić umiejętności posługiwania się technologia informacyjną i komunikacyjną w zakresie skutecznego posługiwania się nią w języku angielskim. Programy stawiające na mobilność umożliwiają uczniom zdobywanie wielu umiejętności: muszą umieć wyrażać swoje poglądy w różnych, wielojęzycznych kontekstach, muszą umieć radzić sobie z nieznanymi im osobami, celami i środowiskami – muszą się przystosować i wypracować strategie radzenia sobie w nieoczekiwanych sytuacjach.

„Mechanik” od ponad czterech lat umożliwia uczniom zdobywanie różnych umiejętności na zagranicznych praktykach, kursach, stażach i spotkaniach. W ciągu tego czasu udało się z dużym powodzeniem zrealizować kilka projektów. Dało to szanse ponad 200 uczniom zdobycia międzynarodowych certyfikatów Europass, które na pewno podniosły nie tylko ich kwalifikacje zawodowe lecz także sprawiły, że stali się bardzo atrakcyjni dla pracodawców na lokalnym rynku pracy. Równie bezcenna jest wymiana kulturowa, uczniowie uczą się obok języków obcych także przedsiębiorczości i kreatywności.

Zdjęcie grupowe przed szkołą w Sofii
Zdjęcie grupowe w telewizji