Czcionka:

Kontrast:

Konferencja „PrzywracaMY od zapomnienia”

Data publikacji: 7 listopada 2022, 09:56

W dniu 4 listopada w Muzeum Historycznym w Sanoku odbyła się konferencja historyczna „PrzywracaMY od zapomnienia”, zorganizowana przez I LO w Sanoku pod patronatem Starostwa Powiatowego w Sanoku oraz Fundacji Świętego Mikołaja. Celem jej było przypomnienie losów ludności żydowskiej z powiatu sanockiego podczas II wojny światowej.

Konferencja podzielona była na dwie części. W czasie pierwszej części, uczestnicy mogli wysłuchać wykładów dr hab.prof. UR Elżbiety Rączy na temat zagłady Żydów w powiecie sanockim oraz dr Joanny Potaczek na temat „Sprawiedliwych”, czyli mieszkańców powiatu sanockiego ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Drugą, obejmował panel dyskusyjny pt. „Zapomniana czy przemilczana”?, w czasie którego zaproszeni goście dyskutowali na tematy dotyczące sanockiego getta (dr Joanna Potaczek, Joanna Albigowska, Andrzej Romaniak), działania współczesnych instytucji w odkrywaniu prawdy na temat Holocaustu (dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy – IPN w Rzeszowie, dr Joanna Potaczek – Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami oraz Arkadiusz Komski – Urząd Miasta Sanoka).

Kulminacyjnym momentem konferencji było podpisanie listu intencyjnego w sprawie wspólnych działań w zakresie upowszechniania historii żydowskiej w Sanoku.

Na zakończenie wystąpił zespół SOUL Sanok.  

Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 2CE z panią Katarzyną Zimoń