Czcionka:

Kontrast:

Konferencja naukowa „Polacy ratujący Żydów pod okupacją niemiecką”

Data publikacji: 17 listopada 2023, 10:17

29 września 2023 r., miałam przyjemność – z grupą uczniów z klas 2TO i 5AE uczestniczyć w konferencji naukowej na temat „Polacy ratujący Żydów pod okupacją niemiecką – Józef i Wiktoria Ulmowie”, zorganizowaną w PWSZ w Sanoku przez sanocką Fundację Pro Artis.
Prelegentami byli: dr hab. Krzysztof Kaczmarski, z IPN w Rzeszowie – „Niemiecka polityka wobec Polaków i Żydów w okupowanej Polsce (1939-1945)”, dr Wojciech Hanus również z IPN w Rzeszowie – „Śmierć za pomoc Żydom. Ofiara Rodziny Ulmów i innych sprawiedliwych z terenów wschodniej i zachodniej części byłego województwa lwowskiego (wybrane przykłady)” oraz ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów – „Błogosławieni z Markowej – proces beatyfikacyjny Rodziny Ulmów”. Wszystkie trzy wykłady były niezwykle ciekawe, przedstawiały koszmar czasów wojny, bezwzględność okupantów, ale także postawy honorowe i godne naśladowania, jak w przypadku rodziny Ulmów.
Udział w konferencji był wspaniałą lekcją historii i człowieczeństwa, tak potrzebnego we współczesnym świecie
Konferencję zwieńczył wspaniały występ Zespołu Wokalnego Soul pod dyr. dr Moniki Brewczak.