Czcionka:

Kontrast:

Kolejne projekty i praktyki zagraniczne w „Mechaniku”

Data publikacji: 29 października 2016, 09:51

Kolejne projekty i praktyki zagraniczne w „Mechaniku”

Znalezione obrazy dla zapytania erasmus+ logo

Wyjazdy uczniów na Maltę, Sycylię, do Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Wielkiej Brytanii czy Niemiec na praktyki zawodowe w naszej szkole to już codzienność. Chciałabym przypomnieć, że w tym roku został zakwalifikowane do realizacji trzy nowe projekty Erasmus+.

  • „Praktyka zawodowa w Anglii, Hiszpanii i Grecji szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku” 32 uczniów obecnych klas drugich pojedzie na miesięczne praktyki i 16 osób z ochrony środowiska na staż.
  • „Hands on media literacy”- projekt kulturowy na temat umiejętności używania mediów realizowany przez 6 krajów, którego nasza szkoła jest koordynatorem. Jest on przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych uczniów, którzy będą mogli wziąć udział w dwóch międzynarodowych spotkaniach w Turcji i Bułgarii.
  • „Dwujęzyczny Mechanik”- projekt dla nauczycieli, w ramach którego 10 pedagogów na najbliższych wakacjach wyjedzie do Wielkiej Brytanii na dwutygodniowy kurs języka angielskiego i 2 do Grecji na „job-shadowing” czyli obserwację pracy innych do zaprzyjaźnionych szkół. Dotychczasowe projekty objęły 198 uczniów i 30 nauczycieli, otrzymane dofinansowanie to ok. 800 000 EUR. Obecnie realizujemy w szkole 6 projektów Erasmus+. Ale oddajmy głos uczestnikom ostatnich praktyk na Malcie i w Wielkiej Brytanii. „To już trzeci wyjazd młodzieży z „Mechanika” na praktyki zagraniczne do Zjednoczonego Królestwa” – mówi opiekun grupy, nauczyciel przedmiotów zawodowych Marek Skalski. Tym razem był to projekt: „Praktyka zawodowa w Anglii, Niemczech i na Malcie szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku” Erasmus+. Praktyką zostały objęte klasy trzecie, kształcące w zawodach technik mechanik oraz technik pojazdów samochodowych. Zrealizowano ją, przy współpracy z brytyjską firmą Tellus Group, we wrześniu 2016. Uczniowie przez pięć dni w tygodniu pracowali w usługowych zakładach motoryzacyjnych Whites Autoservis i HIQ Auto w Plymouth oraz w centrum szkoleniowym Skills Group w Plympton. Mieli tam doskonałe warunki do zapoznania się z praktycznym wykorzystaniem techniki motoryzacyjnej oraz systemem pracy w Anglii. Dojeżdżali do miejsc pracy świetnie zorganizowaną komunikacją miejską, mając darmowe bilety miesięczne. Po pracy na warsztatach uczniowie mieli również do dyspozycji salę fitness do ćwiczeń fizycznych, z której codziennie korzystali. Tellus Group organizował zajęcia dodatkowe typu ‘klub filmowy’ lub ‘klub konwersacyjny’, na którym praktykanci poszerzali umiejętności władania językiem angielskim. Atrakcje miasta to również imprezy uliczne typu „Sea-food” czyli jarmarki z żywnością pochodzenia morskiego oraz kluby studenckie i puby, gdzie można było podejrzeć, jak Anglicy spędzają wolny czas. Oprócz poszerzenia wiedzy z zakresu techniki ogólnej i samochodowej, wyjazd na praktykę pokazał uczniom bogaty kraj europejski: obyczaje mieszkańców, ich wysoką kulturę i umożliwił zawarcie nowych znajomości, które są podtrzymywane za pośrednictwem Facebooka. Uczniowie zwiedzili okoliczne atrakcje np. miasteczka Looe, Tintagel oraz Boscastle. Być może była to jedyna taka okazja w życiu i wszyscy z pewnością cieszą się, że można było z niej skorzystać. „ Tegoroczny pobyt na Malcie okazał się bardzo udany pogodowo” – wspomina nauczycielka przedmiotów zawodowych opiekunka grupy Aneta Czech. Gdy w Polsce deszczowe chmury zwiastowały chłodną jesień, tam była pełnia lata. Wyjazd jednak to przede wszystkim codzienna praca. Uczniowie, w zależności od zawodu, a byli to technicy teleinformatycy, technicy ochrony środowiska i technicy pojazdów samochodowych, zostali przydzieleni do różnych firm. Na praktykach zdobywali nowe umiejętności, doświadczenie zawodowe i rozwijali zdolności językowe. Szczególnie ciekawe zajęcia mieli uczniowie ochrony środowiska. Pracowali m.in. w rezerwacie ptaków, w fundacjach ekologicznych, czy w laboratorium na Uniwersytecie Maltańskim. Jeden z naszych uczniów podczas praktyk był świadkiem wylęgu żółwi morskich! Choć wyspa leży tylko ok. 200 kilometrów od Afryki, nie dokuczają tam upały. Temperatury nie przekraczały 30ᵒC. Przepiękne plaże i krystalicznie niebieska woda w morzu oczarowały wszystkich. W każdy weekend uczniowie odkrywali coraz piękniejsze miejsca. Podróż jeepami po Wyspie Gozo, lazurowe wybrzeża wyspy Comino, miasto Mdina lśniące w blasku księżyca pozostawiły niezapomniane wspomnienia.

Na Facebooku uczestnicy wyjazdu prowadzili dziennik „Mechanik na obczyźnie” https://www.facebook.com/mechaniksanocki?ref=hl, w którym można znaleźć szczegóły z przebiegu praktyki.
Dzięki takim wyjazdom uczniowie nie tylko mają możliwość poszerzenia swoich umiejętności zawodowych, ale także zmieniają podejście do kultur innych społeczeństw, otwierają się na świat i wracają naładowani pozytywną energią do dalszej pracy!