Kolejne praktyki zagraniczne uczniów „Mechanika”

Data publikacji: 28 listopada 2016, 08:19

We wrześniu uczniowie z trzecich klas naszej szkoły odbywali zagraniczne praktyki zawodowe w ramach projektu Erasmus+. W tym roku 16 uczniów z klasy 3 mo i 3 ct odbywało praktyki na Malcie a 13 uczniów w Wielkiej Brytanii. Od poniedziałku do piątku uczniowie chodzili na praktyki do zakładów pracy a w wolnym czasie poznawali kulturę i najpiękniejsze zakątki kraju.

Poniżej prezentujemy artykuł opisujący to wydarzenie, który ukazał się w lokalnych mediach

ARTYKUŁ

Wyjazdy uczniów na Maltę, Sycylię, do Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Wielkiej Brytanii czy Niemiec kojarzą się przeważnie z odpoczynkiem wakacyjnym. Jednak uczniowie Zespołu Szkół nr 2 od kilku lat odbywają w tych krajach praktyki zawodowe. Można sobie zadać pytanie, po co taka różnorodność, przecież to tylko większy kłopot organizacyjny – łatwiej przecież jeździć w jedno miejsce lub praktyki odbywać w Sanoku. „Oczywiście, lecz jest to związane z szerszym programem realizowanym u nas w szkole. Zakłada on, ogólnie mówiąc, dążenie do jak najwyższej jakości nauczania zawodowego, a atrakcyjne miejsca odbywania praktyk zachęcają uczniów do wzmożonej nauki przed rekrutacją. Uczniowie wszystkich klas drugich już na początku roku wiedzą, że jest dla nich projekt i minimum połowa klasy ma szansę wyjechać za rok na praktyki zagraniczne” – wyjaśnia koordynatorka szkolnych projektów wicedyrektor Bożena Chabros-Jaklik.

Dotychczasowe projekty objęły 198 uczniów i 30 nauczycieli, otrzymane dofinansowanie to ok. 800 000 EUR. Obecnie realizujemy w szkole 6 projektów Erasmus+.

Ale oddajmy głos uczestnikom ostatnich praktyk na Malcie i w Wielkiej Brytanii.

„To już trzeci wyjazd młodzieży z „Mechanika” na praktyki zagraniczne do Zjednoczonego Królestwa” – mówi opiekun grupy, nauczyciel przedmiotów zawodowych Marek Skalski. Tym razem był to projekt: „Praktyka zawodowa w Anglii, Niemczech i na Malcie szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku” Erasmus+.

Praktyką zostały objęte klasy trzecie, kształcące w zawodach technik mechanik oraz technik pojazdów samochodowych. Zrealizowano ją, przy współpracy z brytyjską firmą Tellus Group, we wrześniu 2016.

Uczniowie przez pięć dni w tygodniu pracowali w usługowych zakładach motoryzacyjnych Whites Autoservis i HIQ Auto w Plymouth oraz w centrum szkoleniowym Skills Group w Plympton.

Mieli tam doskonałe warunki do zapoznania się z praktycznym wykorzystaniem techniki motoryzacyjnej oraz systemem pracy w Anglii. Dojeżdżali do miejsc pracy świetnie zorganizowaną komunikacją miejską, mając darmowe bilety miesięczne. Po pracy na warsztatach uczniowie mieli również do dyspozycji salę fitness do ćwiczeń fizycznych, z której codziennie korzystali. Tellus Group organizował zajęcia dodatkowe typu ‘klub filmowy’ lub ‘klub konwersacyjny’, na którym praktykanci poszerzali umiejętności władania językiem angielskim. Atrakcje miasta to również imprezy uliczne typu „Sea-food” czyli jarmarki z żywnością pochodzenia morskiego oraz kluby studenckie i puby, gdzie można było podejrzeć, jak Anglicy spędzają wolny czas.

Oprócz poszerzenia wiedzy z zakresu techniki ogólnej i samochodowej, wyjazd na praktykę pokazał uczniom bogaty kraj europejski: obyczaje mieszkańców, ich wysoką kulturę i umożliwił zawarcie nowych znajomości, które są podtrzymywane za pośrednictwem Facebooka. Uczniowie zwiedzili okoliczne atrakcje np. miasteczka Looe, Tintagel oraz Boscastle. Być może była to jedyna taka okazja w życiu i wszyscy z pewnością cieszą się, że można było z niej skorzystać.

„Tegoroczny pobyt na Malcie okazał się bardzo udany pogodowo” – wspomina nauczycielka przedmiotów zawodowych opiekunka grupy Aneta Czech. Gdy w Polsce deszczowe chmury zwiastowały chłodną jesień, tam była pełnia lata.

Wyjazd jednak to przede wszystkim codzienna praca. Uczniowie, w zależności od zawodu, a byli to technicy teleinformatycy, technicy ochrony środowiska i technicy pojazdów samochodowych, zostali przydzieleni do różnych firm. Na praktykach zdobywali nowe umiejętności, doświadczenie zawodowe i rozwijali zdolności językowe.

Szczególnie ciekawe zajęcia mieli uczniowie ochrony środowiska. Pracowali m.in. w rezerwacie ptaków, w fundacjach ekologicznych, czy w laboratorium na Uniwersytecie Maltańskim. Jeden z naszych uczniów podczas praktyk był świadkiem wylęgu żółwi morskich!

turtles

Choć wyspa leży tylko ok. 200 kilometrów od Afryki, nie dokuczają tam upały. Temperatury nie przekraczały 30ᵒC. Przepiękne plaże i krystalicznie niebieska woda w morzu oczarowały wszystkich. W każdy weekend uczniowie odkrywali coraz piękniejsze miejsca. Podróż jeepami po Wyspie Gozo, lazurowe wybrzeża wyspy Comino, miasto Mdina lśniące w blasku księżyca pozostawiły niezapomniane wspomnienia.

Na Facebooku uczestnicy wyjazdu prowadzili dziennik „Mechanik na obczyźnie” https://www.facebook.com/mechaniksanocki?ref=hl , w którym można znaleźć szczegóły z przebiegu praktyki.

Dzięki takim wyjazdom uczniowie nie tylko mają możliwość poszerzenia swoich umiejętności zawodowych, ale także zmieniają podejście do kultur innych społeczeństw, otwierają się na świat i wracają naładowani pozytywną energią do dalszej pracy!