Czcionka:

Kontrast:

Akcja Żonkile w naszej szkole

Data publikacji: 20 kwietnia 2023, 11:08

Muzeum POLIN już po raz jedenasty organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcję wspierają Ambasadorzy i Ambasadorki: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kaminski, Bartosz Gelner.  Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”.   Po raz kolejny Zespół Szkół nr 2 dołącza do grona uczestników tej akcji.                                   Losy ludności cywilnej są motywem przewodnim akcji Żonkile w 2023 r. Około 50 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci przebywało w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

I wtedy, i teraz aktualne pozostaje jedenaste przykazanie: „Nie bądź obojętny”.