czwartek, 25 listopad 2021 22:53

W MECHANIKU bohaterzy są… EkoBohaterzy!

Do konkursu pod hasłem EKOBOHATERZY zorganizowanego przez Główny Instytut Górnictwa w Katowicach pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgłosiło się ponad 60 szkół. W piątek 19 listopada osiem najbardziej proekologicznych szkół z całej Polski wzięło udział w uroczystej gali wieńczącej konkursowe zmagania. Wśród najlepszych znalazł się również sanocki Mechanik.

Wspaniała, Ekobohaterska dziewiątka czyli Alicja Seferynowicz, Martyna Adamowicz, Piotr Witkoś, Gabriela Serednicka, Katarzyna Płaziak, Gabriela Marcinik, Oliwia Wroniak, Magdalena Koczera, Tomasz Majdosz ciężko pracowała cały rok pod opieką Pani Magdaleny Kondrat i Anety Czech. Zagadnienia związane z ochroną środowiska oraz wszelkie działania proekologiczne nie są młodzieży obce, zwłaszcza, że są to uczniowie z kierunku technik ochrony środowiska. Wiedza zdobyta podczas prowadzenia działań konkursowych pomogła w osiągnięciu wysokich wyników na egzaminie z kwalifikacji zawodowych.

Przy współpracy z opiekunem z Głównego Instytutu Górnictwa – Panem Adamem Hamerli uczniowie przeprowadzali kampanie społeczne mające na celu podnieść świadomość ekologiczną ludzi ze swojego najbliższego otoczenia. Do współpracy udało się też namówić Urząd Miasta Sanoka oraz Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Ze względu na pandemię większość działań prowadzono w wersji on- line, dużym zainteresowaniem cieszył się uczniowski blog, chociaż czasem też udało się przeprowadzić akcję niejako w terenie, jak choćby porządkowanie trasy na Orle Skałki. O swoim Ekobohaterstwie młodzież nie zapomniała nawet podczas zagranicznych praktyk na Cyprze i we Włoszech, przy sprzątaniu nadmorskich plaż.

Spory sukces lokalnie odniosła kampania społeczna „Dbajmy o środowisko, aby było pięknie i czysto” – dotycząca zasobów wodnych i ograniczania odpadów komunalnych. Codziennie uczniowie udostępniali jeden filmik dotyczący sposobów oszczędzania wody oraz ciekawe i pomysłowe wskazówki jak ograniczyć ilość odpadów. Ankieta podsumowująca działania jednoznacznie pokazała, że ekoświadomość grupy docelowej zwiększyła się kilkakrotnie.

Współczesny bohater nie musi nosić maski, ani peleryny. Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku pokazała inny, lepszy i wartościowszy przykład- Ekobohater nosi… worki ze śmieciami i ratując planetę- ratuje nas wszystkich.

Czytany 158 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 listopad 2021 23:04

24 Stycznia 2022