Akualności

Kierunki kształcenia

czwartek, 18 listopad 2021 14:23

11 listopada

Napisane przez  Elżbieta Gierad-Przybyła
Oceń ten artykuł
(22 głosów)

Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały
które nam po przodkach w spuściźnie zostały... 

Dnia 10 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.  Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, pan Piotr Kot wezwał wszystkich zebranych do odśpiewania hymnu państwowego w ramach akcji „ Szkoła do hymnu”. 

Dawid Bocheński i Jakub Kosturski rozpoczęli uroczystość od odegrania melodii do prezentacji multimedialnej „Droga do niepodległości”.  Wraz ze słowami piosenki „Niepodległość – trudne słowo” w wykonaniu Emilki, Gabrysi, Kasi i Emila młodzież wkroczyła na scenę, by przedstawić ważne wydarzenia historyczne, ale te, które zasługują na szczególną uwagę. Prowadzący  Piotr Witkoś i Piotr Czaja przedstawili sylwetki kobiet, bez których II Rzeczpospolita nie miałaby szans na powstanie. Nie zabrakło wspomnień o polskich oficerach zamordowanych w Katyniu( Gabrysia Marcinik), czy zdobyciu wzgórza Monte Casino(Łukasz Radko). Ze wzruszeniem przyjęto opowieść o Wojtku – syryjskim niedźwiedziu brunatnym, który z armią Andersa przeszedł cały szlak bojowy. Kamil Świdnicki przypomniał o losie żołnierzy wyklętych, a Kasia Płaziak przywołała postać Danuty Siedzikówny „Inki”. O wydarzeniach w Poznaniu w roku 1956 opowiedziała Nikola Bieleń. Nie zabrakło też wspomnień o marcu 1968 , czy grudniu 1970 roku.  Hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność oddał Kamil Świdnicki mówiąc: „Wszystko splata się w jedną narodowa pamięć”. 

    Na uwagę zasługuje prezentacja multimedialna, odnosząca się do prezentowanych treści na scenie. Jej autorami są uczniowie klasy drugiej – Jan Błystal i Grzegorz Szokiera. Emilia Seman i Emil Pudlik wspólnie zaśpiewali piosenkę „Ostatni list”. Kasia Płaziak zagrała na gitarze, a Gabrysia w piosence „Błogosławiony płynie czas” pozwoliła na spokojne oswojenie się ze słowami Inki, skierowanymi do babci:,, Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. 

Na zakończenie prowadzący odnieśli się do słów Ojca Świętego: ,, Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmaganie”. 

Hasłem przewodnim tak ważnego święta były dwa słowa: Niepodległość i Wolność. Zostały one wyeksponowane  na pięknej dekoracji, autorstwa pani Moniki Boczoń. Przewijały się również przez cały czas trwania akademii w słowach prowadzących, w wierszach, czy nawet w piosenkach. 

Wszystkim serdecznie dziękuję za udział w akademii!

 • list01
 • list02
 • list03
 • list04
 • list05
 • list06
 • list07
 • list08
 • list09
 • list10
 • list11

Elżbieta Gierad-Przybyła

Czytany 100 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 18 listopad 2021 14:25

Galeria

{gallery}1668{/gallery}

Mini Kalendarz

Dzisiaj jest: Poniedziałek
24 Stycznia 2022
Imieniny obchodzą
Chwalibóg, Felicja, Mirogniew, Rafał,
Rafaela, Tymoteusz

Do końca roku zostało 342 dni.
Szczęśliwe numerki: 7,4

 

 

power

podkarpackie

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 87 gości oraz 0 użytkowników.