niedziela, 14 listopad 2021 16:48

Projekty Erasmus i Power dla uczniów i nauczycieli.

Przez cały październik 2021r. uczniowie klas technicznych naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję szlifować swoje umiejętności zawodowe w przepięknej miejscowości Martina Franca, leżącej niedaleko Taranto i Bari w południowowłoskiej Apulii. Było to możliwe dzięki realizacji kolejnego projektu Erasmus + Kształcenie i szkolenie zawodowe.

W lokalnych zakładach pracy uczniowie Technikum nr 2 z kierunków: technik automatyk, technik elektronik, technik teleinformatyk, technik mechanik, technik ochrony środowiska i technik pojazdów samochodowych doskonalili swoje umiejętności praktyczne i teoretyczne, uczyli się pracy zespołowej i języka. Serdecznie przyjęci przez gospodarzy nawiązali z nimi niezwykle bliskie, wręcz rodzinne więzi, a szczególnie doceniano tych, którzy nie tylko umieli pracować, ale też chwalili włoskie jedzenieJ

Na co dzień nasza 30-osobowa grupa znajdowała się pod wspaniałą opieką organizacji przyjmującej, Cultura e Dintorni, a szczególnie Pani Barbary Bieleń i jej najbliższych współpracowników. To na ich barkach spoczywały codzienne kontakty z pracodawcami i administratorami mieszkań. Bardzo im za wszystko dziękujemy!

Podczas czterech tygodni wytężonej pracy i nauki potrzebny był też oczywiście wypoczynek. Stąd więc wycieczki nad Morze Jońskie (cudowna plaża w Saturo), do Taranto, Alberobello, Monopoli czy Locorotondo. Dały one niezbędne odprężenie, ale też pozwoliły młodzieży bliżej poznać ten przepiękny, urokliwy region Italii i zwyczaje tam panujące.

Zespół projektowy dba również o rozwój nauczycieli aplikując w sektorze Edukacja szkolna. Z tego sektora pochodzi projekt „Kreatywny Mechanik”. W ostatnim czasie odbyły się trzy wyjazdy zagraniczne nauczycieli na kursy szkoleniowe:

- w lipcu uczyli się jak motywować i angażować uczniów poprzez rozwój innowacyjnych i kreatywnych technik nauczania. Kurs odbył się w tej samej włoskiej miejscowości Martina Franca, w której uczniowie odbywali praktyki w październiku.

- we wrześniu dwie osoby były uczestnikami szkolenia w Helsinkach. Kilkudniowe szkolenie było okazją do zapoznania się z fińskim system edukacji. Zajęcia były prowadzone w międzynarodowej grupie (polsko-francusko-turecko-fińskiej) w pięknej, nowoczesnej bibliotece Oodi. Oprócz solidnej dawki wiedzy na temat jednego z najlepszych systemów szkolnictwa na świecie mieli szansę na przyglądnięcie się fińskiej szkole od strony praktycznej. System fiński różni się w sposób zasadniczy od polskiego – skoncentrowany na uczniu, partnerski, nieocenny, wolny od testów, za to mocno wspierający wychowanka na każdym etapie jego edukacyjnej przygody. Po ciekawych zajęciach była szansa na zwiedzanie niezwykle ciekawej i inspirującej architektonicznie stolicy Finlandii.

- we wrześniu również odbyło się szkolenie „Strategia marketingu cyfrowego” na przepięknej hiszpańskiej wyspie, w mieście Puerto de la Cruz. Cyfrowy kurs strategii SEO dał kursantom wiedzę, jak rozwijać swoją obecność w internecie, tworzyć dobrą stronę internetową, jak być ekspertem cyfrowego marketingu.

Na relację z poszczególnych wyjazdów zapraszamy na naszego facebooka "Mechanik na obczyźnie"

Czytany 176 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 14 listopad 2021 16:56

24 Stycznia 2022