POWER VET 2019

POWER VET 2019 (2)

czwartek, 14 październik 2021 11:13

Praktyki i staże uczniowskie

Projekt POWER VET-2019-1-PL01-KA102-062671 Praktyki w Niemczech i na Cyprze szansą dla uczniów ZS 2 w Sanoku realizowany jest od dwóch lat, ale dopiero teraz możliwe stały się wyjazdy uczniów, by zdobywać bezcenne doświadczenie zawodowe oraz nabyć trochę „europejskiego szyku”.

Uczniowie kierunków technik ochrony środowiska, technik teleinformatyk, technik pojazdów samochodowych i technik mechanik odbywają miesięczne praktyki na skąpanej w słońcu wyspie Cypr. Pogoda w Polsce nie dopisuje za to tutaj świeci piękne słońce. Uczniowie zakwaterowani są w spokojnej okolicy miasta Limassol w hotelu prowadzonym przez bardzo miłą rodzinę, otoczonym piękną śródziemnomorską roślinnością. Po pracy odpoczywają przy hotelowym basenie lub nad morzem. Praktyki odbywają w miejscowych zakładach, w których uczą się tajników swojego zawodu oraz pracy z klientem. Odbycie takiej praktyki jest bardzo cenione przez pracodawców – procentuje bowiem unikalnymi umiejętnościami, których nie można zdobyć w żaden inny sposób.

Zdaniem przedsiębiorców osoby, które w swoim CV mogą pochwalić się praktykami w obcym kraju są: samodzielne, aktywne, potrafią odnaleźć się w trudnych sytuacjach, dobrze zorganizować sobie pracę, współpracować w środowisku międzynarodowym relacjonuje jedna z opiekunek pani Aneta Czech.

Oprócz tego, że uczniowie zgłębiają tajniki swoich zawodów w czasie wolnym korzystają z miejscowych atrakcji, zwiedzają bliższą i dalszą okolicę. Poznają tutejsza kulturę, gastronomię, nawiązują znajomości z praktykantami z innych krajów – z Portugalii i Litwy, przy okazji doszkalając swój język angielski. Erasmus to nie tylko praca ale przede wszystkim otworzenie się na nowe doświadczenie, przełamanie barier językowych oraz zawieranie nowych znajomości, otworzenie się na świat − dodaje druga z opiekunek pani Magdalena Kondrat.

Jak to wygląda w praktyce? Wejdź i zobacz więcej zdjęć: https://pl-pl.facebook.com/mechaniksanocki

Uczniowie z kierunków technik pojazdów samochodowych, technik mechanik oraz mechanik pojazdów samochodowych od 6 do 19 czerwca mają okazję poznawać tajniki konstruowania i składania samochodu elektrycznego e-baggy podczas dwutygodniowego stażu w malowniczym Lipsku

W tym samym terminie w Dreźnie odbywa się dwutygodniowy staż Auto Cad/Cam polegający na nauce sporządzania dokumentacji technicznej, płaskiej i przestrzennej dla uczniów ze wszystkich nauczanych w szkole kierunków, gdyż taka umiejętność jest kluczowa dla każdego technika, czy mechanika.

Udział w mobilności edukacyjnej jest realną szansą rozwoju dla każdego ucznia oraz pomaga w znalezieniu dobrej pracy. Jest tym czynnikiem, który zapewnia mocną przewagę już na starcie do przyszłej kariery. Uczniowie sanockiego Zespołu Szkół nr 2 mają wiele możliwości poszerzenia kompetencji kluczowych i indywidualnych na drodze uczenia się formalnego na lekcjach i poza formalnego właśnie na zagranicznych wyjazdach. W Mechaniku jest to możliwe dzięki uzyskaniu Akredytacji, która zapewnia łatwiejszy dostęp do pozyskiwania na ten cel środków z unijnych funduszy aż do 2027 roku.

czwartek, 06 luty 2020 21:22

Rekrutacja dla uczniów!

Od poniedziałku tj.10.02.2020 rozpoczynamy dwie rekrutacje.

I – dwutygodniowy staż w Lipsku w Niemczech dla zawodów: technik pojazdów samochodowych, technik mechanik, mechanik pojazdów samochodowych i operator obrabiarek skrawających.

Staż odbędzie się w dniach 22.06.2020 do 03.07.2020 (plus podróż). Wyjedzie 19 uczniów z klas 1,2 i 3 technikum oraz 1 i 2 szkoły branżowej.

II – miesięczna praktyka zawodowa w Salamance w Hiszpanii dla obecnych klas drugich technikum czyli 2 to i 2 cm. Wyjedzie 16 osób. Pobyt w dniach 14.09 - 09.10.2020 (plus podróż).

Aby wziąć udział w projekcie należy uzupełnić formularz rekrutacyjny dostępny w sekretariacie szkoły i przekazać go do wychowawcy w terminie do 21.02.2020.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczniowie nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z realizacją projektu.

UWAGA!

W ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, każdy jego uczestnik może wziąć udział maksymalnie w jednej zagranicznej mobilności.