Podsumowanie projektów unijnych i milionowa inwestycja w Internacie oraz specjalistycznych pracowniach Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku!
Konferencja podsumowująca projekty UE Hands on media literacy z programu ERASMUS+, Dwujęzyczny Mechanik z programu POWER VET, Praktyka zawodowa w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Grecji szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku z programu operacyjnego PO WER i uroczyste otwarcie przebudowanego piętra w Internacie zrealizowane w ramach projektu Modernizacja infrastruktury szkolnictwa zawodowego powiatu sanockiego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to wydarzenia, które miały miejsce w dniu 5 czerwca br. w naszej szkole.
W murach szkoły goszczono przedstawicieli Łotwy, Czech, Rumunii, a Mechanik pełnił zaszczytną funkcję koordynatora działań nad projektem, promującym przede wszystkim bezpieczne korzystnie z zasobów sieci, tworząc program profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom od mediów.
O rezultatach pozostałych przedsięwzięć podczas konferencji z duma opowiadała pani wicedyrektor Bożena Chabros- Jaklik koordynator wszystkich projektów w szkole, a zrealizowaliśmy ich już 12.
O przebudowanym , odnowionym i designerskim Internacie opowiadał pan Sebastian Jajko, a wrażeniami z kursów, staży i zagranicznych praktyk podzielił się z nami Waldek z 3ct.
Zwieńczeniem tego pracowitego dnia było podpisanie przez panią dyrektor Jowitę Nazarkiewicz umowy z dowódcą 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich ppłk Marcinem Duszą w ramach innowacji edukacyjnej: "Klasa mundurowa o profilu wojskowym w Zespole Szkół Nr 2 w Sanoku- Edukacja dla bezpieczeństwa z elementami wiedzy o wojsku".
Pobierz prezentację Plymouth_2017
„Praktyka zawodowa w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Grecji szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku”
Wyniki rekrutacji na wyjazd do Grecji w 2018 r.
Lista główna:
1. Patryk Romańczyk
2. Anna Szady
3. Aneta Rusztowicz
4. Natalia Herdyńska
5. Karolina Rusztowicz
6. Sabina Gerla
7. Sylwia Potomska
8. Karolina Chrząszcz
9. Joanna Och
10. Justyna Kucharska
11. Dominika Węgrzyn
12. Pamela Kuśnierz
13. Anita Frankiewicz
14. Karolina Winiarska
15. Dominika Skoczółek
16. Emilia Szymańska
Lista rezerwowa:
1. Oliwia Sąsiadek
Listy z punktami przyznanymi przez Komisję Rekrutacyjną i inne informacje dostępne w gabinecie pani wicedyrektor
„Praktyka zawodowa w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Grecji szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku”
I. Wielka Brytania, wrzesień 2017.
1. Dominik Koneczko
2. Tomasz Stanisław Harsche
3. Bednarz Krystian
4. Radożycki Bartłomiej
5. Kamil Łukasz Demko
6. Jarosław Mamak
7. Kamil Piotr Lewicki
8. Jakub Mazur
9. Kamil Wojciech Andruch
10. Przemysław Szymon Chrebor
11. Damian Malchar
12. Mateusz Zbigniew Dzikowski
13. Kamil Krystian Macko
14. Michał Drwięga
15. Karol Kowalski
16. Jakub Stawiarski
Lista rezerwowa
17. Przemysław Władysław Matuszek
II. Hiszpania, wrzesień 2017.
1. Agnieszka Karolina Repakowska
2. Paweł Wojciech Konopelski
3. Krzysztof Lubecki kl.
4. Waldemar Krystian Pyko
5. Paulina Agnieszka Bończak
6. Ewa Nitkowska
7. Dominika Agata Szczudliki
8. Wiktoria Woroszczak
9. Joanna Ewelina Węglarz
10. Dawid Burian
11. Klaudia Koczera
12. Oliwia Pastuszczak
13. Piotr Kamil Szerszeń
14. Łukasz Jan Jajko
15. Patrycja Ewelina Radko
16. Kacper Kiczorowski
LISTAREZERWOWA:
17. Kacper Tadeusz Łabusiewicz
18. Sebastian Staszkiewicz
19. Amadeusz Wiesław Fal
20.Przemysław Ździebko
21. Pamela Kuśnierz
22. Karolina Winiarska
23.Bartłomiej Michał Janus
24. Dominika Anna Skoczółek
25. Bartłomiej Michał Janus
26. Julia Katarzyna Kozimor
27. Mateusz Jerzy Złociński
https://www.pcen.pl/images/erasmus/ZS_Nr_2_Sanok_KA1_KA2_VET.pptx
Poniżej list od Komisji Europejskiej z podziękowaniami dla naszej szkoły za udział w European Vocational Skills Week, 5-9 December 2016.
EUROPEAN COMMISSION
DG Employment, Social Affairs and Inclusion
Directorate-General
Brussels,
EMPL/E3 SB/ps (2016) 7644014
Subject: Your contribution to the first European Vocational Skills Week,
5-9 December 2016
The European Commission would like to thank you for your contribution to the first ever
European Vocational Skills Week, and for making it a successful and memorable event.
This Commission initiative aims to demonstrate the crucial role of Vocational education
and training (VET) in supporting skills, jobs, innovation and competitiveness, and for
participants to discover how they can use and improve their talents and abilities through
You helped us to mobilise more than 900 events and activities across Europe, reaching an
estimated 702,250 people. During the week in Brussels we had over 1.000 attendees
participating in various events and workshops.
This enables us to build on a firm foundation to begin planning for the next European
Vocational Skills Week. We may come back to you to learn from this years' experience
and reflect on how best to promote the attractiveness of VET, making it a "First choice".
I enclose a leaflet with an overview of the preliminary results of the Week.
Yours sincerely
VET.
Michel Servoz
Commission européenne/Europese Commissie, 1049 Bruxelles/Brussel, BELGIQUE/BELGIË - Tel. +32 22991111
Office: J-27 08-28
Ref. Ares(2016)7024288 - 16/12/2016
Electronically signed on 15/12/2016 17:31 (UTC+01) in accordance with article 4.2 (Validity of electronic documents) of Commission Decision 2004/563
Przedstawiamy fotorelację z wydarzenia, które miało miejsce w Mechaniku w ramach European Vocational Skills Week.
W najbliższy piatek, 9 grudnia, odbędzie się w naszej szkole w ramach European Vocational Skills Week spotkanie upowszechniające rezultaty projektu Erasmus+ dla gimnazjalistów. Będzie ono przygotowane przez uczniów ZS 2 w Sanoku dla uczniów gimnazjum. Podczas spotkania nasi uczniowie przekażą podstawowe informacje na temat Erasmus+, swoje wrażenia z udziału w programie oraz zaprezentują umiejętności zawodowe zdobyte dzięki niemu. Ma to na celu zachęcenie gimnazjalistów do wyboru kształcenia technicznego i pokazanie im możliwości, jakie daje Erasmus+.
Spotkanie będzie obejmować prezentacje multimedialne zawierające materiały wizualne przygotowane podczas wyjazdów na praktyki zawodowe, quiz z nagrodami dla uczniów gimnazjum oraz możliwość wzięcia udziału w zajęciach z użyciem programowalnych klocków Lego Mindstorm
We wrześniu uczniowie z trzecich klas naszej szkoły odbywali zagraniczne praktyki zawodowe w ramach projektu Erasmus+. W tym roku 16 uczniów z klasy 3 mo i 3 ct odbywało praktyki na Malcie a 13 uczniów w Wielkiej Brytanii. Od poniedziałku do piątku uczniowie chodzili na praktyki do zakładów pracy a w wolnym czasie poznawali kulturę i najpiękniejsze zakątki kraju.
Poniżej prezentujemy artykuł opisujący to wydarzenie, który ukazał się w lokalnych mediach
ARTYKUŁ
Wyjazdy uczniów na Maltę, Sycylię, do Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Wielkiej Brytanii czy Niemiec kojarzą się przeważnie z odpoczynkiem wakacyjnym. Jednak uczniowie Zespołu Szkół nr 2 od kilku lat odbywają w tych krajach praktyki zawodowe. Można sobie zadać pytanie, po co taka różnorodność, przecież to tylko większy kłopot organizacyjny - łatwiej przecież jeździć w jedno miejsce lub praktyki odbywać w Sanoku. „Oczywiście, lecz jest to związane z szerszym programem realizowanym u nas w szkole. Zakłada on, ogólnie mówiąc, dążenie do jak najwyższej jakości nauczania zawodowego, a atrakcyjne miejsca odbywania praktyk zachęcają uczniów do wzmożonej nauki przed rekrutacją. Uczniowie wszystkich klas drugich już na początku roku wiedzą, że jest dla nich projekt i minimum połowa klasy ma szansę wyjechać za rok na praktyki zagraniczne” - wyjaśnia koordynatorka szkolnych projektów wicedyrektor Bożena Chabros-Jaklik.
Dotychczasowe projekty objęły 198 uczniów i 30 nauczycieli, otrzymane dofinansowanie to ok. 800 000 EUR. Obecnie realizujemy w szkole 6 projektów Erasmus+.
Ale oddajmy głos uczestnikom ostatnich praktyk na Malcie i w Wielkiej Brytanii.
„To już trzeci wyjazd młodzieży z „Mechanika” na praktyki zagraniczne do Zjednoczonego Królestwa” - mówi opiekun grupy, nauczyciel przedmiotów zawodowych Marek Skalski. Tym razem był to projekt: „Praktyka zawodowa w Anglii, Niemczech i na Malcie szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku” Erasmus+.
Praktyką zostały objęte klasy trzecie, kształcące w zawodach technik mechanik oraz technik pojazdów samochodowych. Zrealizowano ją, przy współpracy z brytyjską firmą Tellus Group, we wrześniu 2016.
Uczniowie przez pięć dni w tygodniu pracowali w usługowych zakładach motoryzacyjnych Whites Autoservis i HIQ Auto w Plymouth oraz w centrum szkoleniowym Skills Group w Plympton.
Mieli tam doskonałe warunki do zapoznania się z praktycznym wykorzystaniem techniki motoryzacyjnej oraz systemem pracy w Anglii. Dojeżdżali do miejsc pracy świetnie zorganizowaną komunikacją miejską, mając darmowe bilety miesięczne. Po pracy na warsztatach uczniowie mieli również do dyspozycji salę fitness do ćwiczeń fizycznych, z której codziennie korzystali. Tellus Group organizował zajęcia dodatkowe typu ‘klub filmowy’ lub ‘klub konwersacyjny’, na którym praktykanci poszerzali umiejętności władania językiem angielskim. Atrakcje miasta to również imprezy uliczne typu „Sea-food” czyli jarmarki z żywnością pochodzenia morskiego oraz kluby studenckie i puby, gdzie można było podejrzeć, jak Anglicy spędzają wolny czas.
Oprócz poszerzenia wiedzy z zakresu techniki ogólnej i samochodowej, wyjazd na praktykę pokazał uczniom bogaty kraj europejski: obyczaje mieszkańców, ich wysoką kulturę i umożliwił zawarcie nowych znajomości, które są podtrzymywane za pośrednictwem Facebooka. Uczniowie zwiedzili okoliczne atrakcje np. miasteczka Looe, Tintagel oraz Boscastle. Być może była to jedyna taka okazja w życiu i wszyscy z pewnością cieszą się, że można było z niej skorzystać.
„Tegoroczny pobyt na Malcie okazał się bardzo udany pogodowo” - wspomina nauczycielka przedmiotów zawodowych opiekunka grupy Aneta Czech. Gdy w Polsce deszczowe chmury zwiastowały chłodną jesień, tam była pełnia lata.
Wyjazd jednak to przede wszystkim codzienna praca. Uczniowie, w zależności od zawodu, a byli to technicy teleinformatycy, technicy ochrony środowiska i technicy pojazdów samochodowych, zostali przydzieleni do różnych firm. Na praktykach zdobywali nowe umiejętności, doświadczenie zawodowe i rozwijali zdolności językowe.
Szczególnie ciekawe zajęcia mieli uczniowie ochrony środowiska. Pracowali m.in. w rezerwacie ptaków, w fundacjach ekologicznych, czy w laboratorium na Uniwersytecie Maltańskim. Jeden z naszych uczniów podczas praktyk był świadkiem wylęgu żółwi morskich!
Choć wyspa leży tylko ok. 200 kilometrów od Afryki, nie dokuczają tam upały. Temperatury nie przekraczały 30ᵒC. Przepiękne plaże i krystalicznie niebieska woda w morzu oczarowały wszystkich. W każdy weekend uczniowie odkrywali coraz piękniejsze miejsca. Podróż jeepami po Wyspie Gozo, lazurowe wybrzeża wyspy Comino, miasto Mdina lśniące w blasku księżyca pozostawiły niezapomniane wspomnienia.
Na Facebooku uczestnicy wyjazdu prowadzili dziennik „Mechanik na obczyźnie” https://www.facebook.com/mechaniksanocki?ref=hl , w którym można znaleźć szczegóły z przebiegu praktyki.
Dzięki takim wyjazdom uczniowie nie tylko mają możliwość poszerzenia swoich umiejętności zawodowych, ale także zmieniają podejście do kultur innych społeczeństw, otwierają się na świat i wracają naładowani pozytywną energią do dalszej pracy!
PROTOKÓŁ KOMISJI REKRUTACYJNEJ
Komisja Rekrutacyjna powołana do przeprowadzenia pierwszej tury rekrutacji do projektu
realizowanego przez Zespół Szkół nr 2 w Sanoku „ Praktyka zawodowa w Anglii, Niemczech i na Malcie szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku ” realizowanego w ramach programu Erasmus+ .
1. Koordynator projektu Bożena Chabros-Jaklik
2. Pedagog szkolny Małgorzata Michenko
3. Wychowawca danej klasy
4. Nauczyciel języka angielskiego uczący w danej klasie
5. Nauczyciel języka angielskiego zawodowego uczący w danej klasie
Zgodnie z Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa w projekcie utworzyła Listę uczniów zakwalifikowanych do uczestnictwa w projekcie.
Jednocześnie utworzona została Lista rezerwowa uczniów zakwalifikowanych do uczestnictwa w projekcie
Od decyzji komisji przysługuje odwołanie w ci do dyrektora Zespołu Szkól Nr 2 w ciagu 7 dni od publikacji wyników.
LISTA GŁÓWNA
Wyjazd Wielka Brytania:
1.Głogowski Bartosz
2. Gołąb Arkadiusz
3. Adamiak Jakub
4.Tymoczko Jakub
5. Latusek Piotr
6. Pelc Krystian
7. Warga Hubert
8. Hydzik Łukasz
9. Sokołowski Kamil
10.Kuliński Paweł
11. Biesiada Mateusz
12. Głąb Dominik
13.Królicki Jakub
LISTA GŁÓWNA
Wyjazd: Malta
1.Ewa Bojczyk |
2.Agata Chrobak |
3.Natalia Herdyńska |
4. Amelia Muszyńska |
5.Joanna Och |
6. Alicja Pasławska |
7. Patryk Romańczyk |
8.Karolina Rusztowicz |
9.Aleksandra Sokołowska |
10.Magda Wdowiak |
11.Anita Frankiewicz |
12.Marcin Orzechowski |
13. Andrzej Zahaczewski 14. Marian Bursztyn 15.Maciej Kmiecik 16. Damian Tokarz LISTA REZERWOWA 1. Patryk Kuzio 2. Arkadiusz Bodziak 3. Oskar Głód 4. Karol Osękowski
|