Leonardo da Vinci 2013
środa, 22 maj 2013 22:07

JEDZIEMY DO PLYMOUTH- PROJEKT ?MECHANIKA? NAJLEPSZY W WOJEWÓDZTWIE, PIĄTY W POLSCE! Wyróżniony

Projekt ?Praktyka zawodowa w Plymouth szansą lepszego startu zawodowego dla techników: pojazdów samochodowych, mechaników, teleinformatyków oraz techników telekomunikacji? przygotowany przez zespół nauczycieli z "Mechanika", został zatwierdzony w konkursie projektów mobilności w ramach programu Leonardo da Vinci. W konkursie w 2013 r. do Narodowej Agencji wpłynęło 711 wniosków, zatwierdzono 122 projekty staży zagranicznych  a projekt ?Mechanika? został sklasyfikowany na bardzo wysokim 5 miejscu! Dzięki projektowi szkoła otrzyma 99712,00 euro na projekty mobilności dla swoich uczniów. Koordynatorkami projektu są panie Bożena Chabros-Jaklik i Jowita Nazarkiewicz.

Przypomnijmy, że w styczniu 2013 odbyła się wizyta przygotowawcza w Plymouth w Wielkiej Brytanii, w której wzięli udział pan Dyrektor Marian Kuzicki oraz pani Jowita Nazarkiewicz. Celem wizyty było nawiązanie bliższej współpracy z partnerem projektu- organizacją Tellus Group. Uzgodnione zostały szczegóły dotyczące przyszłego projektu, określono rolę partnerów, dokonano wyboru miejsc odbywania stażu zawodowego, zaakceptowano proponowane miejsca zakwaterowania stażystów oraz panujące tam warunki socjalno-bytowe. Zaproponowano także atrakcyjny program kulturalno-turystyczny.

22 maja na stronie internetowej programu Leonardo da Vinci ukazała się informacja, że naszej szkole  zostały przyznane środki finansowe na realizację w/w projektu.

Zgodnie z założeniami projektu uczestnikami programu będą  uczniowie klas trzecich technikum. Planowane są dwa wyjazdy na miesięczne praktyki do Plymouth w Wielkiej Brytanii. Jako pierwsi (w maju 2014) pojadą uczniowie  kształcący się w  zawodach: technik mechanik i technik pojazdów samochodowych. Kolejna grupa, kształcąca się w zawodach technik telekomunikacji i technik teleinformatyk, wyjedzie w październiku 2014.

Podczas praktyki uczniowie będą mieć możliwość poznania metod organizacji pracy przedsiębiorstwa innego kraju UE, nauki budowy i zasad działania nowoczesnych rozwiązań technicznych, brać udział w wykonywaniu operacji technologicznych na wybranych stanowiskach oraz w naprawie najnowszych urządzeń i poznawaniu ich specyfiki, funkcjonowaniu technicznego zaplecza motoryzacyjnego i telekomunikacyjnego, co umożliwi im pozyskanie podstawowej specjalizacji w zakresie ich obsługi i diagnostyki.

Istotną sprawą jest  kontakt z żywym językiem angielskim w sytuacjach życia codziennego, jako że uczniowie będą mieszkać u rodzin brytyjskich. Dzięki projektowi praktykanci poznają techniczny język angielski, gdyż będą uczestniczyć w kursach językowych w kraju i w Anglii. Będą mieli również możliwość używania terminologii technicznej podczas praktyki zawodowej w Plymouth.

W czasie wolnym zaplanowano wiele atrakcji towarzyskich i kulturalnych: wycieczki, spotkania integracyjne, wyjścia do kina i teatru.

Jednym z najważniejszych  rezultatów projektu będzie  uzyskane dokumentu Europass Mobilność, stanowiącego potwierdzenie okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego (określanych mianem europejskich ścieżek kształcenia). Jest to ważny dokument dla osób poszukujących pracy w Unii Europejskiej.

Uczniowie także uzyskają punkty w systemie ECVET (Europejski system transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym), który ma ułatwić gromadzenie, przenoszenie i uznawanie kwalifikacji rozumianych jako potwierdzone w danym państwie wyniki uczenia się. Dzięki udziałowi w projekcie, praktykanci z pewnością zwiększą swoje szanse na europejskim i krajowym rynku pracy.

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do intensywnej pracy, ponieważ na staż wyjedzie 31 najlepszych uczniów ze szkoły. Przy rekrutacji brane będą pod uwagę m.in. oceny z języka angielskiego, oceny z przedmiotów zawodowych oraz ocena z zachowania. Już niedługo na stronie internetowej szkoły pojawią się szczegółowe informacje dotyczące naboru uczniów do projektu. Pamiętajcie! Wszystkie działania podejmowane w ramach projektu będą sponsorowane ze środków unijnych! Za wasz przelot do Plymouth, zakwaterowanie, wyżywienie, imprezy kulturalne, kieszonkowe, zajęcia językowe i praktyki zawodowe zapłacimy ze środków unijnych, które pozyskaliśmy!

Czytany 2341 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 październik 2019 23:08