W dniu 28 stycznia w Zespole Szkół nr 2 w Sanoku odbyła się konferencja podsumowująca projekt w ramach programu Leonardo da Vinci pt. „Praktyka zawodowa w Plymouth szansą lepszego startu zawodowego dla techników: pojazdów samochodowych, mechaników, teleinformatyków oraz techników telekomunikacji”.
W konferencji wzięło udział wielu znakomitych gości: pani wice-wojewoda Grażyna Borek, pan burmistrz Tadeusz Pióro, naczelnik oświaty pani Jolanta Weremińska, była pani naczelnik oświaty , była wice-dyrektor ZS2, pani Joanna Hydzik, była wice-dyrektor pani Ewa Skalny, przewodniczący doraźnej komisji oświaty pan Jerzy Zuba, pani dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli Marta Muszyńska, radni Robert Pieszczoch i Tomasz Gankiewicz, dyrektorzy sanockich gimnazjów: panowie Paweł Stefański i Robert Zoszak, pan Adam Drozd oraz przedstawiciele lokalnych firm współpracujący ze szkołą.
W dniu 23 stycznia 2015r. w Zespole Szkół nr 2 w Sanoku („Mechanik”) odbyło się spotkanie z rodzicami poświęcone realizowanemu w naszej szkole projektowi w ramach programu Leonardo da Vinci ”Uczenie się przez całe życie” pt. „Praktyka zawodowa w Plymouth szansą lepszego startu zawodowego dla techników: pojazdów samochodowych, mechaników, teleinformatyków oraz techników telekomunikacji”. Koordynatorki projektu panie Bożena Chabros-Jaklik i Jowita Nazarkiewicz przedstawiły rodzicom założenia i rezultaty projektu a przedstawiciele uczniów biorących udział w zagranicznych praktykach zawodowych opowiedzieli o swoich doświadczeniach i przeżyciach związanych z udziałem w projekcie.
W ramach projektu 31 uczniów „Mechanika” wyjechało na 4-tygodniowe praktyki zawodowe do Portsmouth i Plymouth w Wielkiej Brytanii. Uczniowie odbywali praktyki w centrach szkoleniowych zgodnie z zawodami, do wykonywania których się przygotowują. Popołudniami uczestniczyli w zajęciach kulturalnych, takich jak projekcje filmów, konwersacje w języku angielskim, zajęcia sportowe czy spotkania, które umożliwiły im poznanie praktykantów z innych krajów Unii Europejskiej a w weekendy wyjeżdżali na atrakcyjne wycieczki.
Podróż, ubezpieczenie, zakwaterowanie, wyżywienie, zajęcia kulturowe w wolnym czasie, wycieczki, ubrania robocze, lokalny transport i kieszonkowe były w 100% finansowane ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.
Na spotkaniu z rodzicami koordynatorki zaprezentowały również założenia nowego projektu w ramach programu ERASMUS+, którego realizacja właśnie się rozpoczęła. Projekt nosi tytuł „Praktyka zawodowa w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku”. Dzięki udziałowi w nowym projekcie 48 uczniów „Mechanika” wyjedzie na 4-tygodniowe zagraniczne praktyki zawodowe do trzech atrakcyjnych państw europejskich: Portugalii, Hiszpanii i Włoch. Uczniowie nie poniosą żadnych kosztów związanych z wyjazdem i przygotowaniem do niego, jako że projekt jest w 100% finansowany ze środków programu ERASMUS+.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”
ZAPROSZENIE
Dyrektor i nauczyciele
Zespołu Szkół nr 2 im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku
serdecznie zapraszają
na konferencję podsumowującą projekt
„Praktyka zawodowa w Plymouth szansą lepszego startu zawodowego dla techników: pojazdów samochodowych, mechaników, teleinformatyków oraz techników telekomunikacji”.
Konferencja odbędzie się 28 stycznia 2015 r. o godz. 10.00
w Zespole Szkół nr 2 w Sanoku, ul. Stróżowska 15
Program konferencji:
1. Prezentacja multimedialna zakończonego projektu w ramach
programu Leonardo da Vinci
2. Rozdanie dokumentów Europass Mobilność
3. Pokaz umiejętności zawodowych uczniów
4. Prezentacja rozpoczętego projektu w ramach programu Erasmus+
5. Brunch
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”
Regulamin określający kryteria wyboru i zasady rekrutacji do projektu realizowanego przez Zespół Szkół Nr 2 w Sanoku
„Praktyka zawodowa w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku”
W ramach programu Erasmus+
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu ?Uczenie się przez całe życie?
Szkolna komisja rekrutacyjna zakończyła swoją pracę - listy wszystkich zakwalifikowanych osób są podane w dalszej części artykułu.
Proszę o potwierdzenie otrzymania decyzji w sekretariacie szkoły. Są tam też dostępne szczegółowe informacje na temat liczby uzyskanych punktów.
Przypominam też, że zgodnie z Regulaminem Rekrutacji od decyzji komisji przysługuje odwołanie w terminie 7 dni do Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2
w Sanoku.
Już ponad tydzień jesteśmy w kraju - my tzn. szesnaście osób z klasy 3cs i dwóch opiekunów.
Pierwszy sukces - wszyscy wrócili w jednym kawałku (nawet bikowcy) i zadowoleni. Przedstawiam tutaj - oczywiście bardzo subiektywną - relację Mamy.
Wyjazd spod szkoły 5 maja:
Na miejscu - Portsmouth widok ogólny i plaża:
Warsztaty w Highbury College w Portsmouth (Ich angielski instruktor zawodu Franz Hanswenzl stwierdził, że praktykanci z ?Mechanika? są najlepsi ze wszystkich uczących się tam w grup - pamiętacie?):
Warte podkreślenia jest, iż podczas całego pobytu uczniowie brali udział aż w sześciu wycieczkach. Najwięcej wrażeń ?kulturowych? dostarczył pobyt w pamiętającym czasy rzymskie Bath:
...i oczywiście zwiedzanie Londynu:
W ramach praktyki zawodowej mieli okazję zobaczyć fabrykę legendy motoryzacji - Jaguara w Birmingham oraz Mercedes-Benz World w Brookland. Byli również w prestiżowym Haynes International Motor Museum, w Sparkford Somerset, w którym jest największą w Wielkiej Brytanii kolekcja ponad 400 niesamowitych samochodów i motocykli z całego świata oraz w muzeum motoryzacji Beaulien Motor Museum.
Chłopcy z 3cs poznali również kulturę brytyjską, biorąc udział w różnych zajęciach kulturalnych takich jak wieczorki towarzyskie i filmowe, konwersacje w języku angielskim.
Z punktu widzenia uczniów największe obawy przed wyjazdem budziła perspektywa zamieszkania pojedynczo u rodzin brytyjskich. Okazało się jednak, że jest to bezcenna lekcja żywego języka angielskiego oraz życia codziennego odwiedzanego kraju. Co więcej chłopcy mieli okazję nawiązania bliższych kontaktów ze swoimi gospodarzami, a nawet dzięki swoim umiejętnościom naprawy samochodów, czy spawania okazali się dla nich pomocni
Stan samochodu jednego z hostów po nieudanej próbie jego kradzieży:
...i po odratowaniu przez Mechaników w ramach praktyki - tym razem "real-life'owej":
Dobry przykład stanowią Krystian i Dawid, którzy wrócili z listami pochwalnymi dla swoich rodziców i z zaproszeniami do odwiedzin w przyszłości.
Nie tylko Brytyjczycy poznali się na mechanikach z Sanoka. Jako, że większość praktykantów dzieliła mieszkania i spotykała się po południu na wspomnianych zajęciach kulturowych z uczestnikami innych projektów z Polski oraz innych krajów, mieli oni możliwość pozyskania nowych przyjaciół. Jeżeli mówimy o męskich przyjaźniach - szczególnie chętnie integrowali się Hiszpanie (co zaowocowało planami spotkań podczas najbliższych wakacji), zaś w damskich przyjaźniach nasi panowie okazali się patriotami.
Na wspomnienie zasługuje także ?wątek rowerkowy?- otóż Piotrek i Kuba nie wyobrażali sobie spędzenia miesiąca bez swoich BMX-ów, szczególnie gdy zobaczyli zdjęcia z miejscowego skateparku. Rowerki został więc pracowicie rozmontowane i przesłane do Wielkiej Brytanii, gdzie były używane do wykonywania różnych zwariowanych trików.
Po czterech tygodniach wytężonej pracy nasi wychowankowie odebrali dyplomy.
W ostatnim dniu nostalgiczne spojrzenie na Portsmouth z ponad 100 metrów wieży widokowej Spinnaker:
...oraz wielkie żarcie - pożegnalna kolacja w restauracji z kuchnią chińską oraz indyjską, gdzie każdy mógł spróbować przeróżnych specjałów od owoców morza, przez mięsa i ryby do lodów i ciast - jedyne ograniczenie stanowiła pojemność żołądka:
Oczekiwanie na samolot:
Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2014 rozpoczynamy rekrutację uczniów chcących wyjechać na praktykę zawodową do Wielkiej Brytanii w ramach projektu ?Praktyka zawodowa w Plymouth szansą lepszego startu zawodowego dla techników: pojazdów samochodowych, mechaników, teleinformatyków oraz techników telekomunikacji?, finansowanego ze środków unijnych. Szkoła otrzymała na ten cel prawie 100,000 euro.
Przypominamy, że w obecnej fazie rekrutacji mogą brać udział uczniowie klasy 2ti (kierunek technik teleinformatyk) i klasy 2ttm (kierunek technik teleinformatyk). Formularze rekrutacyjne są dostępne u wychowawców klas- pani Katarzyny Markuc i pana Piotra Wójcika. Należy je wypełnić i zwrócić do wychowawców do dnia 24 czerwca 2014. Zgodnie z regulaminem wyniki rekrutacji będą ogłoszone do dnia 30 lipca 2014. Regulamin rekrutacji jest dostępny na stronie internetowej szkoły w zakładce ?Leonardo? oraz na gazetce szkolnej na holu obok sklepiku.
Przypominamy również, że wszystkie koszty związane z transportem, zakwaterowaniem, wyżywieniem, jak również wycieczki, zajęcia kulturalne typu wyjścia do muzeum, kina, itp. są w stu procentach finansowane ze środków unijnych. Uczeń nie ponosi żadnych kosztów związanych z wyjazdem. Uczestnicy otrzymają również kieszonkowe.
Uczniowie, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału w obecnej fazie projektu będą odbywać praktyki zawodowe w Plymouth w Wielkiej Brytanii w dniach od 03- 28 listopada 2014.
Szczegółowe informacje można uzyskać u koordynatorek projektu pań Bożeny Chabros-Jaklik i Jowity Nazarkiewicz.
Jak wiecie uczniowie ?Mechanika? z klasy 3 cs (kierunek technik mechanik i technik pojazdów samochodowych) przebywają obecnie na praktykach zawodowych w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Wyjechali tam w ramach projektu mobilności ?Praktyka zawodowa w Plymouth szansą lepszego startu zawodowego dla techników: pojazdów samochodowych, mechaników, teleinformatyków oraz techników telekomunikacji?, finansowanego w 100% z programu ?Leonardo da Vinci -Uczenie się przez całe życie?. Właśnie minął pierwszy tydzień ich pobytu na ?obczyźnie?. Jak twierdzą opiekunowie grupy pani Bożena Chabros-Jaklik i pan Marek Skalski nasi uczniowie świetnie sobie radzą w nowym środowisku a co najważniejsze uczą się języka angielskiego ?w zastraszającym tempie?. Oprócz codziennego uczęszczania na praktyki zawodowe do Highbury College w Portsmouth (ich angielski instruktor zawodu Joseph Hanswenzl twierdzi, że nasi praktykanci są najlepsi ze wszystkich uczących się tam obecnie grup ), chłopaki z 3cs poznają również kulturę brytyjską, biorąc udział w różnych zajęciach kulturalnych takich jak wieczorki towarzyskie i filmowe, konwersacje w języku angielskim, wycieczki (w ostatni weekend byli na wycieczce w Bath a w ramach praktyki zawodowej odwiedzili fabrykę Jaguara w Birmingham). W wolnych chwilach chodzą też na kręgle a niektórzy również do skateparku, który w Portsmouth jest po prostu SUUUPER. Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z pobytu w Portsmouth.
Klasa 3cs jest aktualnie na miesięcznej praktyce zawodowej w Portsmouth w Wielkiej Brytanii.
Poznaliśmy już miasto (piękne!), jego atrakcje, wybrzeże morskie, organizatorów i zwyczaje.
Szczegóły na fesbukowym blogu: https://www.facebook.com/pages/Mechanik-na-obczyźnie/1429933227257149?fref=ts
Pozdrawiamy wszystkich z MECHANIKA. See you!
W dniach od 4 do 31 maja 2014 szesnastu uczniów klasy 3 cs będzie uczestniczyć w praktyce zawodowej w Wielkiej Brytanii w ramach programu ?Uczenie się przez całe życie? Leonardo da Vinci.
Projekt realizowany w naszej szkole ?Praktyka zawodowa w Plymouth szansą lepszego startu zawodowego dla techników: pojazdów samochodowych, mechaników, teleinformatyków oraz techników telekomunikacji?da im możliwość nie tylko odbycia praktyki, ale także rozwinięcia swoich kompetencji językowych przez kontakt z językiem angielskim w codziennym życiu.
Praktykanci będą przez pięć dni w tygodniu odbywać praktyki w nowoczesnym centrum szkoleniowym zgodnie z zawodami, do wykonywania których się przygotowują. Po południu organizacja przyjmująca zapewnia możliwość uczestnictwa w zajęciach kulturalnych, takich jak projekcje filmów, konwersacje w języku angielskim, zajęciach sportowych czy spotkaniach, które umożliwią poznanie praktykantów z innych krajów Unii Europejskiej.
Podczas weekendów przewidziane są wycieczki min. do Londynu, Bath i Muzeum Motoryzacji. Uczniowie pojadą pod opieką koordynatorki projektu pani Bożeny Chabros-Jaklik oraz nauczyciela przedmiotów zawodowych pana Marka Skalskiego. Pobyt, jak również wcześniejsze przygotowanie językowe oraz pedagogiczne, jest finansowany w 100 % z projektu.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu ?Uczenie się przez całe życie?
Szkolna komisja rekrutacyjna zakończyła swoją pracę, poniżej są podane listy wszystkich zakwalifikowanych osób.
Proszę o potwierdzenie otrzymania decyzji w sekretariacie szkoły. Są tam też dostępne szczegółowe informacje na temat liczby uzyskanych punktów .
Przypominam też, że zgodnie z Regulaminem Rekrutacji od decyzji komisji przysługuje odwołanie w terminie 7 dni do Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku.
Informujemy, że w dniu 03 grudnia 2013 rozpoczynamy rekrutację uczniów chcących wyjechać na praktykę zawodową do Wielkiej Brytanii w ramach projektu ?Praktyka zawodowa w Plymouth szansą lepszego startu zawodowego dla techników: pojazdów samochodowych, mechaników, teleinformatyków oraz techników telekomunikacji?, finansowanego ze środków unijnych. Szkoła otrzymała na ten cel prawie 100,000 euro. Przypominamy, że w obecnej fazie rekrutacji mogą brać udział wyłącznie uczniowie klasy 3cs (kierunek technik mechanik i technik pojazdów samochodowych). Formularze rekrutacyjne są dostępne u wychowawcy klasy- pani Barbary Więch. Należy je wypełnić i zwrócić do wychowawcy do dnia 10 grudnia 2013. Zgodnie z regulaminem wyniki rekrutacji będą ogłoszone do dnia 30 stycznia 2014. Regulamin rekrutacji jest dostępny poniżej oraz na gazetce szkolnej na holu obok sklepiku.
Przypominamy również, że wszystkie koszty związane z transportem, zakwaterowaniem, wyżywieniem, jak również wycieczki, zajęcia kulturalne typu wyjścia do muzeum, kina, itp. są w stu procentach finansowane ze środków unijnych. Uczeń nie ponosi żadnych kosztów związanych z wyjazdem. Na miejscu uczestnicy otrzymają również kieszonkowe.
Uczniowie, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału w obecnej fazie projektu będą odbywać praktyki zawodowe w Plymouth w Wielkiej Brytanii w dniach od 17 maja do 14 czerwca 2014.
REGULAMIN REKRUTACJI DO PROJEKTU