Zespół Szkół Nr 2 „Mechanik" w Sanoku we współpracy z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie serdecznie zapraszają na Konferencję warsztatową upowszechniającą rezultaty projektu „INTEMPO - Innovations in teaching mechatronics in automotive sector, practically oriented" realizowanego w ramach programu Erasmus+ Akcja 2. Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, w sektorze: KSZTAŁCENIE I SZKOLENIE ZAWODOWE, w latach 2016-2017. W projekcie uczestniczą szkoły oraz NGO z 6 krajów: Rumunia (beneficjent), Hiszpania, Niemcy, Włochy, Turcja i Polska. Ogólnym celem projektu jest wprowadzenie praktycznie zorientowanych innowacji w nauczaniu mechatroniki.
Konferencja odbędzie się 30.10.2017 r. (tj. poniedziałek), godz. 12.00-15.oo w Zespole Szkół Nr 2 w Sanoku, ul. Stróżowska 15.
Program konferencji: godz. 12.00 – 12:45
godz. 12:45- 13.00
Przerwa kawowa
godz. 13:00 – 13:45
Prezentacja rezultatów projektu:
Dyskusja
godz. 13:45-14:15
Przerwa obiadowa
godz. 14:15- 15:00
Prezentacja metod nauczania – uczenia się - warsztaty praktyczne:
Udział w konferencji jest bezpłatny. Prosimy o zgłaszanie udziału do dnia 26.10.2017 r. najpóźniej do godz. 14.00 w sekretariacie szkoły, tel. 13 4653951, 604283587.
Z poważaniem
Jowita Nazarkiewicz, Dyrektor naczelny Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku Izabela Pyra, Dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie
Już w najbliższym tygodniu Mechanik będzie gościć 23 osoby z 4 krajów biorących udział w projekcie Erasmus+ INTEMPO na II Międzynarodowym Spotkaniu Szkoleniowym.
Przygotowaliśmy warsztaty: Laboratorium mechatroniki, wykorzystanie programowalnych zestawów Lego Mindstorms, ocena skuteczności metod nauczania przez odkrywanie i kreatywne rozwiązywanie problemów, które będzie prowadził pan B.Buczek i p. M.Wrona. Odbędzie się również szkolenie „ Wprowadzenie do projektowania i druku 3D”, przygotowane przez pana M.Chimiaka oraz pana M. Skalskiego.
Goście będą mieli także okazję zapoznać się z nowocześnie wyposażoną bazą dydaktyczną i laboratoriami naukowymi Instytutu Technicznego PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ im. Jana Grodka w Sanoku oraz odwiedzić Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny w Jasionce.
Innowacje w nauczaniu mechatroniki w sektorze samochodowym zorientowane na praktykę zawodową INTEMPO
Koordynatorka szkolnych projektów Erasmus+, wicedyrektor Bożena Chabros-Jaklik oraz dwóch nauczycieli: Marek Chimiak i Marcin Wrona biorą udział w spotkaniu w Alba Iulia w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne. Jest to pierwsze spotkanie robocze inicjujące współpracę sześciu organizacji z różnych krajów.
|
"Alexandru Domșa" Technical High School z Rumunii |
![]() |
CFLI z Włoch |
![]() |
FA-Magdeburg z Niemiec |
![]() |
Edremit vocational education center z Turcji |
![]() |
Inercia Digital z Hiszpanii |
![]() |
School No. 2 in Sanok z Polski |
Ogólnym celem projekt jest wprowadzenie praktycznie zorientowanych innowacji w nauczaniu mechatroniki. Mając na uwadze zidentyfikowane i przeanalizowane potrzeby, partnerstwo ustaliło następujące szczegółowe cele tego projektu:
- opracowanie, podczas dwuletniego projektu pomocniczego programu nauczania dla mechatroniki, dostosowanego do potrzeb edukacyjnych uczniów, jak i wymagań rynku pracy.
- opracowanie wytycznych do nauczania mechatroniki w drugim roku realizacji projektu (wytyczne mają obejmowac zbiór metod, strategii i zasobów, które będą wykorzystywane przez nauczycieli w zajęciach w klasie),
- zorganizowanie szkoleń dla 50 nauczycieli uczestniczących w projekcie na temat:
(1) narzędzi internetowych - Hiszpania (5 nauczycieli z Polski),
(2) korzystania z interaktywnych metod nauczania - Polska (21 uczestników z innych uczestniczących krajów),
- utworzenie wspólnej strony internetowej do nauczania, uczenia się oraz oceny, przeznaczonej zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów, tak aby proces nauczania i uczenia się był bardziej dynamiczny i dostępny. Strona internetowa została już utworzona- www.intempo-eu.eu będzie stale modyfikowana i aktualizowana.
Mam przyjemność poinformować, że kolejny nasz projekt- 3 w tym roku J- w ramach programu Erasmus + wygrał w konkursie wniosków i został zatwierdzony do realizacji. Akronim INTEMPO pochodzi od pierwszych liter pełnego tytułu projektu:
” Innovations in teaching mechatronics in automotive sector, practically oriented”
Sześć organizacji edukacyjnych z sześciu różnych krajów :
- Consorzio per la Formazione Logistica Intermodale- Włochy,
-Colegiul Tehnic 'Alexandru Domsa" – Rumunia,
- FA-Magdeburg GmbH – Niemcy,
- Edremit - Mesleki Egitim Merkezi – Turcja,
-Inercia Digital S.L. – Hiszpania oraz
-Zespół Szkół Nr 2 im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku – Polska
nawiązało współpracę i opracowało wspólny projekt, który ma na celu wymianę doświadczeń oraz opracowanie komplementarnych programów nauczania mechatroniki dostosowanych do potrzeb edukacyjnych uczniów, a także do wymogów rynku pracy a następnie wytycznych do nauczania mechatroniki w drugim roku realizacji projektu. Mają one obejmować zbiór metod, strategii oraz zasobów, które będą wykorzystywane przez nauczycieli / trenerów podczas zajęć z uczniami.
W ramach projektu mają być zorganizowane także szkolenia dla 50 nauczycieli / trenerów biorących udział w projekcie na temat:
(1) narzędzi internetowych - krótkoterminowe szkolenia, w 2016 roku -Hiszpania
(2) korzystania z interaktywnych metod nauczania – 2017 rok Polska
oraz cztery spotkania robocze (Rumunia, Niemcy, Turcja,Włochy).
Zgodnie z założeniami projektu zostanie stworzona strona internetowa służąca do integracji oczekiwań nauczycieli i studentów tak, aby proces nauczania-uczenia się był bardziej dynamiczny i dostępny. Strona internetowa zostanie utworzona w ciągu pierwszych miesięcy realizacji projektu i będzie stale modyfikowana i aktualizowana. Do celów edukacyjnych otrzymamy z projektu cztery zestawy Lego Mindstorms NXT education 2.0, które będą mogły być wykorzystywane przez naszych uczniów.
Dziękuję panu Bogdanowi Buczkowi, który wspierał mnie swoja wiedzą podczas pisania projektu.