Erasmus+2020

Erasmus 2020 (2)

środa, 15 grudzień 2021 12:53

Praktyki zawodowe we Włoszech

Przez cały październik 2021r. uczniowie klas technicznych naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję szlifować swoje umiejętności zawodowe w przepięknej miejscowości Martina Franca, leżącej niedaleko Taranto i Bari w południowowłoskiej Apulii. Było to możliwe dzięki realizacji kolejnego projektu Erasmus + Kształcenie i szkolenie zawodowe.

W lokalnych zakładach pracy uczniowie Technikum nr 2 z kierunków: technik automatyk, technik elektronik, technik teleinformatyk, technik mechanik, technik ochrony środowiska i technik pojazdów samochodowych doskonalili swoje umiejętności praktyczne i teoretyczne, uczyli się pracy zespołowej i języka. Serdecznie przyjęci przez gospodarzy nawiązali z nimi niezwykle bliskie, wręcz rodzinne więzi, a szczególnie doceniano tych, którzy nie tylko umieli pracować, ale też chwalili włoskie jedzenieJ

Na co dzień nasza 30-osobowa grupa znajdowała się pod wspaniałą opieką organizacji przyjmującej, Cultura e Dintorni, a szczególnie Pani Barbary Bieleń i jej najbliższych współpracowników. To na ich barkach spoczywały codzienne kontakty z pracodawcami i administratorami mieszkań. Bardzo im za wszystko dziękujemy!

Podczas czterech tygodni wytężonej pracy i nauki potrzebny był też oczywiście wypoczynek. Stąd więc wycieczki nad Morze Jońskie (cudowna plaża w Saturo), do Taranto, Alberobello, Monopoli czy Locorotondo. Dały one niezbędne odprężenie, ale też pozwoliły młodzieży bliżej poznać ten przepiękny, urokliwy region Italii i zwyczaje tam panujące.

środa, 15 grudzień 2021 12:41

Staż w Portugalii

„Zagraniczne praktyki zawodowe szansą dla uczniów ZS 2 w Sanoku” to projekt, z którego uczniowie mają możliwość wyjazdu do Portugalii, Włoch oraz Niemiec.

Gdy inni rozpoczynali wakacje pod koniec czerwca 2021 roku, nasi uczniowie pakowali walizki na wyjazd do Portugalii. Przez dwa tygodnie w mieście Braga odbywali staż w zakładach pracy zgodnych z ich kierunkiem kształcenia. Byli to uczniowie z zawodów Technik automatyk, elektronik, ochrony środowiska, pojazdów samochodowych i teleinformatyk. Szlifowali oni swoje pierwsze umiejętności zawodowe w realnych sytuacjach zawodowych co niewątpliwie da im doświadczenie w przyszłej pracy zawodowej. Doskonalili też umiejętności językowe, społeczne i interpersonalne a także rozwijali wrażliwość kulturową realizując program praktyk i uczestnicząc w programie kulturowym. W dni wolne zwiedzili Bragę, Porto, Viana do Castelo, Ponte de Lima a główną atrakcją była nauka surfowania w oceanie! Wyjazd za granicę nauczył ich pracy w grupie, otwartości, dał mi większą pewność i wiarę w siebie.