Dwujęzyczny Mechanik

Kierunki kształcenia

Mechanik pojazdów samochodowych
Operator obrabiarek skrawających
Technik pojazdów samochodowych
Technik teleinformatyk
Technik ochrony środowiska
Technik mechanik
Technik automatyk
Technik elektronik
Technik spawalnictwa
Prev
02-03-2011
17-12-2017
02-03-2011
02-03-2011
24-03-2014
02-03-2011
07-11-2018
31-10-2018
30-01-2020
Next

bip

sobota, 29 październik 2016 09:51

Kolejne projekty i praktyki zagraniczne w "Mechaniku"

Napisała 
Oceń ten artykuł
(30 głosów)

Kolejne projekty i  praktyki zagraniczne w „Mechaniku”

Znalezione obrazy dla zapytania erasmus+ logo 

Wyjazdy uczniów na Maltę, Sycylię, do Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Wielkiej Brytanii czy Niemiec  na praktyki zawodowe w naszej szkole to już codzienność. Chciałabym przypomnieć, że w tym roku został zakwalifikowane do realizacji trzy nowe projekty Erasmus+.

- Praktyka zawodowa w Anglii, Hiszpanii i Grecji szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku”  32 uczniów obecnych klas drugich pojedzie na miesięczne praktyki i 16 osób z ochrony środowiska na staż.

 - „Hands on media literacy”- projekt kulturowy na temat umiejętności używania mediów realizowany przez 6 krajów, którego nasza szkoła jest koordynatorem. Jest on przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych uczniów, którzy będą mogli wziąć udział w dwóch międzynarodowych spotkaniach w Turcji i Bułgarii.

 - „Dwujęzyczny Mechanik”- projekt dla nauczycieli, w ramach którego 10 pedagogów na najbliższych wakacjach wyjedzie do Wielkiej Brytanii na dwutygodniowy kurs języka angielskiego i 2 do Grecji na „job-shadowing” czyli obserwację pracy innych do zaprzyjaźnionych szkół.

 Dotychczasowe projekty objęły 198 uczniów i 30 nauczycieli, otrzymane dofinansowanie to ok. 800 000 EUR. Obecnie realizujemy w szkole 6 projektów Erasmus+.

 Ale oddajmy głos uczestnikom ostatnich praktyk na Malcie i w Wielkiej Brytanii.

 „To już trzeci wyjazd młodzieży z „Mechanika” na praktyki zagraniczne do Zjednoczonego Królestwa” - mówi opiekun grupy, nauczyciel przedmiotów zawodowych Marek Skalski. Tym razem był to projekt: „Praktyka zawodowa w Anglii, Niemczech i na Malcie szansą lepszego startu zawodowego dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku” Erasmus+.

 Praktyką zostały objęte klasy trzecie, kształcące w zawodach technik mechanik oraz technik pojazdów samochodowych. Zrealizowano ją, przy współpracy z brytyjską firmą Tellus Group, we wrześniu 2016.

 Uczniowie przez pięć dni w tygodniu pracowali w usługowych zakładach motoryzacyjnych Whites Autoservis i HIQ Auto w Plymouth oraz w centrum szkoleniowym Skills Group w Plympton.

 Mieli tam doskonałe warunki do zapoznania się z praktycznym wykorzystaniem techniki motoryzacyjnej oraz systemem pracy w Anglii. Dojeżdżali do miejsc pracy świetnie zorganizowaną komunikacją miejską, mając darmowe bilety miesięczne.  Po pracy na warsztatach uczniowie mieli również do dyspozycji salę fitness do ćwiczeń fizycznych, z której codziennie korzystali. Tellus Group organizował zajęcia dodatkowe typu ‘klub filmowy’ lub ‘klub konwersacyjny’, na którym praktykanci poszerzali umiejętności władania językiem angielskim. Atrakcje miasta to również imprezy uliczne typu „Sea-food” czyli jarmarki z żywnością pochodzenia morskiego oraz kluby studenckie i puby, gdzie można było podejrzeć, jak Anglicy spędzają wolny czas.

  Oprócz poszerzenia wiedzy z zakresu techniki ogólnej i samochodowej, wyjazd na praktykę pokazał uczniom bogaty kraj europejski: obyczaje mieszkańców, ich wysoką kulturę i umożliwił zawarcie nowych znajomości, które są podtrzymywane za pośrednictwem Facebooka. Uczniowie zwiedzili okoliczne atrakcje np. miasteczka Looe, Tintagel oraz Boscastle. Być może była to jedyna taka okazja w życiu i wszyscy z pewnością cieszą się, że można było z niej skorzystać.

 „ Tegoroczny pobyt na Malcie okazał się bardzo udany pogodowo” - wspomina nauczycielka przedmiotów zawodowych opiekunka grupy Aneta Czech. Gdy w Polsce deszczowe chmury zwiastowały chłodną jesień, tam była pełnia lata.

 Wyjazd jednak to przede wszystkim codzienna praca. Uczniowie, w zależności od zawodu, a byli to technicy teleinformatycy, technicy ochrony środowiska i technicy pojazdów samochodowych, zostali przydzieleni do różnych firm. Na praktykach zdobywali nowe umiejętności, doświadczenie zawodowe i rozwijali zdolności językowe.

  Szczególnie ciekawe zajęcia mieli uczniowie ochrony środowiska. Pracowali m.in. w rezerwacie ptaków, w fundacjach ekologicznych, czy w laboratorium na Uniwersytecie Maltańskim. Jeden z naszych uczniów podczas praktyk był świadkiem wylęgu żółwi morskich!

  Choć wyspa leży tylko ok. 200 kilometrów od Afryki, nie dokuczają tam upały. Temperatury nie przekraczały 30ᵒC. Przepiękne plaże i krystalicznie niebieska woda w morzu oczarowały wszystkich. W każdy weekend uczniowie odkrywali coraz piękniejsze miejsca. Podróż jeepami po Wyspie Gozo, lazurowe wybrzeża  wyspy Comino, miasto Mdina lśniące w blasku księżyca pozostawiły niezapomniane wspomnienia.

 
Na Facebooku uczestnicy wyjazdu prowadzili dziennik „Mechanik na obczyźnie”   https://www.facebook.com/mechaniksanocki?ref=hl, w którym można znaleźć szczegóły z przebiegu praktyki.
Dzięki takim wyjazdom uczniowie nie tylko mają możliwość poszerzenia swoich umiejętności zawodowych, ale także zmieniają podejście do kultur innych społeczeństw, otwierają się na świat i wracają naładowani pozytywną energią do dalszej pracy!

 • pm01
 • pm02
 • pm03
 • pm04
 • pm05
 • pm06
 • pm07
 • pm08
 • pm09
 • pm10
 • pm11
 • pm12
 • pm13
 • pm14
 • pm15
 • pm16
 • pm17
 • pm18
 • pm19
 • pm20
 • pm21
 • pm22
 • pm23
 • pm24
 • pm25
 • pm26

 

Czytany 1901 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 październik 2019 22:29

Galeria

{gallery}940{/gallery}

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.