Technik spawalnictwa
30-01-2020

Irena Wenc

Po raz drugi uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w akcji edukacyjnej pn.:  „Lekcja o Funduszach Europejskich”. . Zajęcia przeprowadziła P. Irena Wenc zgodnie ze scenariuszem opracowanym w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Szkołę reprezentowała klasa 2mo.

Akcja edukacyjna  obejmuje młodzież z pięciu województw Polski Wschodniej ( w sumie 500 klas z pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego).

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję obejrzeć dwa filmy, które przybliżyły im tematykę dotyczącą pozyskiwania funduszy europejskich dla realizacji nowatorskich pomysłów na własny biznes oraz poznali  procedury rejestracji Start-upów. Wszyscy pracowali na specjalnie opracowanych komiksach.

Uczniowie, którzy najszybciej i bezbłędnie wykonali zadanie konkursowe, otrzymali nagrody w postaci kart prezentowych do sieci Empik. Wszyscy otrzymali pamiątkowe długopisy.

W klasie 2 MO najlepszymi okazali się:

1. Magdalena Król
2. Kamil Kramarz
3. Dawid Kurnyta

Dodatkową szansą na zdobycie atrakcyjnych nagród w akcji „Lekcja o funduszach Europejskich” było wzięcie udziału w konkursie dla nauczycieli na najciekawsze hasło promujące Fundusze Europejskie i przedsiębiorczość. Każdy nauczyciel biorący udział w akcji  mógł wykonać zadanie konkursowe.Spośród wszystkich zaproponowanych i przesłanych przez uczestników akcji haseł,  jury konkursu wybrało i nagrodziło najlepsze.

Jesteśmy wśród nagrodzonych!

A nagrody to:

– tablica interaktywna – dla Szkoły,

– czytnik E-book – dla nauczyciela

W ramach projektu Erasmus+ „Dwujęzyczny Mechanik”  wzięłam udział, wraz z innymi nauczycielami naszej Szkoły, w  intensywnym kursie  języka angielskiego. Na dwa wakacyjne tygodnie lipca, dziesięciu nauczycieli sanockiego Mechanika przeobraziło się w studentów Richard Language College – najstarszej w Bournemouth  uczelni językowej, cieszącej się popularnością i zaufaniem w środowisku.

Szkoła ta posiada akredytację British Council oraz zrzeszona jest w EAQUALS (EUROPEAN ASSOCIATION FOR QUALITY LANGUAGE SERVICES).

Przez dwa tygodnie, w małych, wielonarodowych grupach, pracowaliśmy z brytyjskimi nauczycielami – zgodnie ze swoim poziomem zaawansowania językowego. W mojej grupie ćwiczeniowej miałam przyjemność pracować z nauczycielami i studentami z Niemiec, Portugalii, Arabii Saudyjskiej i … Polski. Tematyka kursu była skoncentrowana  na budowaniu umiejętności skutecznego komunikowania się w języku angielskim. Podczas zajęć równolegle ćwiczono wszystkie najważniejsze funkcje języka: rozumienie ze słuchu, mówienie, pisanie i czytanie. W zajęciach przedpołudniowych otrzymywaliśmy solidną dozę gramatyki języka angielskiego, która to wiedza stawała się bazą do zajęć popołudniowych. Duży nacisk kładziono na doskonalenie płynności wypowiedzi i rozumienie języka mówionego. Praca w małych grupach, stosowanie metod aktywizujących, korzystanie z narzędzi TIK – to nieodłączne elementy składowe kursu.

Efektywność tego typu kursów zasadza się na „zanurzeniu uczestnika w języku” – ze wszech stron –  język angielski! Oprócz zajęć dydaktycznych – zwykłe, codzienne sytuacje stwarzają okazję a nawet konieczność  do posługiwania się  tym językiem, co pomaga w przełamywaniu barier wewnętrznych.

Uzupełnieniem kursu był  organizowany przez szkołę program zajęć pozalekcyjnych, który pozwalał na doskonalenie umiejętności zdobytych w toku zajęć a także zwiedzanie miasta i jego okolic.

Udział w kursie był dla mnie zastrzykiem motywacji do dalszej pracy z językiem angielskim – otrzymane na zajęciach materiały szkoleniowe a także podręcznik, pomagają mi obecnie w pracy samokształceniowej.

Dzisiaj jest: Sobota
27 Listopada 2021