Technik spawalnictwa
30-01-2020
środa, 05 maj 2021 22:42

Publikacja w czasopiśmie naukowym naszych nauczycieli

Analiza pierwiastków śladowych z zawartością uranu w wodach źródlanych z Leska z perspektywą ich balneologicznego zastosowania” to przetłumaczony tytuł publikacji wydanej w Krakowie w czasopiśmie punktowanym stricte naukowym. Współautorami pracy są nauczyciele naszej szkoły: Monika Adamska ucząca w Technikum Ochrony Środowiska oraz były nauczyciel chemii Andrzej Łach (11 publikacji). Uczelnie wyższe otrzymują punkty MNiSW za publikacje w czasopismach recenzowanych (wyłącznie wersje angielskojęzyczne), szkoły średnie nie, ale można to traktować jako sukces i promocję naszej szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem kierunku Technik Ochrony Środowiska. W gronie autorów tej pracy (link) znajduje się dr Mateusz Kaczmarski – Rektor Uczelni Państwowej w Sanoku. To właśnie na tej uczelni prowadzone były między innymi zaawansowane badania wód źródlanych (analiza ICP – OES) – Instytut Rolnictwa. Złoża uranu w skałach w tych okolicach odkryli geolodzy już dawno( Kita-Badak 1965), a nasze badania potwierdziły, że również wody źródlane z Leska zawierają śladowe ilości uranu w postaci zjonizowanej. Więcej na ten temat można przeczytać na ostatniej stronie publikacji (link) w polskim streszczeniu. Chciałam również poinformować, że baza naukowa UP w Sanoku może być interesująca dla uczniów naszej szkoły a w szczególności dla uczniów Technikum Ochrony Środowiska.

Monika Adamska

Czytany 131 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 maj 2021 10:47