Technik spawalnictwa
Klasa mundurowa o profilu wojskowym
30-01-2020
23-11-2018

piątek, 06 marzec 2020 14:06

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

Dnia 28 lutego 2020 roku Zespół Szkół nr 2 w Sanoku po raz kolejny otworzył swe podwoje dla uczniów klas 8. W tym dniu naszą szkołę odwiedziło ponad 800 przyszłych absolwentów szkół podstawowych z Sanoka, powiatu sanockiego i powiatów ościennych. Zgodnie z tradycją szkoły wydarzenie to zostało połączone z Dniem Praktyki Zawodowej, dzięki czemu uczniowie ZS2 mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności oraz osiągnięć zawodowych po powrocie z praktyk i staży. Odwiedzający natomiast mogli – w bardzo ciekawy sposób – zapoznać się z ofertą edukacyjną „Mechanika” na rok szkolny 2020/2021.

Technik pojazdów samochodowych, technik teleinformatyk, technik ochrony środowiska, technik elektronik, technik automatyk, technik spawalnictwa, mechanik pojazdów samochodowych oraz operator obrabiarek skrawających – to planowane zawody, w których będą mogli kształcić się przyszli uczniowie ZS nr2 w Sanoku. W tym dniu byli z nami przedstawiciele firm: ADR Polska S.A., Do-Met, a także Sanok Rubber Company, EAE – Elektronik Sanok oraz MONT-INOX, które objęły patronatem poszczególne klasy.

W ramach współpracy firmy zapewniają m.in. zajęcia praktyczne pod nadzorem instruktorów – wieloletnich praktyków, organizację dodatkowych kursów, staży i szkoleń specjalistycznych dla wyróżniających się uczniów, stypendia motywacyjne dla najlepszych, a nawet oferty pracy dla absolwentów. Swoją obecnością dzień ten uświetniła także delegacja 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, który wspiera istniejącą w szkole klasę mundurową o profilu wojskowym, prowadzoną na zasadach innowacji, a także WKU Sanok.

Młodzież Zespołu Szkół nr 2 w Sanoku z dumą prezentowała bazę dydaktyczną oraz osiągnięcia szkoły. Wspólnie z nauczycielami poszczególnych zawodów w niezwykle interesujący sposób pokazali m.in.: jak zbudować prosty układ elektroniczny, jak pospawać i zrobić sieć światłowodową czy też w jaki sposób sterować robotem z klocków Lego.

Odwiedzający szkołę mieli możliwość uczestniczenia w pokazie prac na dwóch obrabiarkach - na frezarce CNC oraz małej tokarce konwencjonalnej, a także mogli obsługiwać maszyny i wykonywać elementy z teflonu. Ciekawość zwiedzających wzbudzało też stanowisko, gdzie w ubraniach zachowujących zasady bezpieczeństwa prezentowali się spawacze, pokazując swoje narzędzia pracy i opowiadając o wziętym dziś zawodzie spawacza. Uczniowie mogli bezpośrednio zobaczyć, jak się wykonuje spoinę, przyjrzeć się procesowi lutowania oraz projektowaniu połączeń spawanych w programie Inwentor. Na koniec była możliwość wykonania dla zwiedzających pamiątkowych wypalanych breloczków. W laboratorium chemicznym uczniowie kierunku ochrona środowiska przeprowadzili ciekawe eksperymenty chemiczne: sztuczna krew, wulkan („Etna Mechanika”), pasta słoniowa, a także doświadczenie chemiczne „lokomotywa”, czyli uwolnienie Dżina z butelki (podczas pokazowego doświadczenia udało się uwolnić „Ducha Mechanika"). Szkolni chemicy pokazali też, jakie składniki kryje szklanka – wydawałoby się – czystej wody z kranu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również przygotowana przez uczniów prezentacja dotycząca wyjazdów na zagraniczne praktyki, kursy i staże w ramach projektów ERASMUS+, w których szkoła się specjalizuje. Grupy zwiedzających szkołę skorzystały także z możliwości obejrzenia internatu, który prezentuje się nader okazale po przeprowadzonym niedawno remoncie.

• do01
  • do02