Klasa mundurowa o profilu wojskowym
23-11-2018
środa, 13 listopad 2019 19:27

MUZEUM TECHNIKI - otwarcie Wyróżniony

MUZEUM TECHNIKI

(otwarcie)

„To takie miejsce, gdzie starym łezka się w oku kręci,

a młodzi mają oczy jak młyńskie kamienie”

Przełom XX i XXI wieku to okres intensywnego rozwoju techniki, a szczególnie elektroniki i komunikacji. Zmiany te warto odnotować i zauważyć skok technologiczny. Służą temu muzea techniki czyli miejsca, gdzie kolekcjonuje się urządzenia, które dawno wyszły z użycia. Takim miejscem jest właśnie szkolne Muzeum Techniki przy Zespole Szkół Nr 2 w Sanoku.

Powstało ono niedawno i gromadzi sprzęty techniczne, charakterystyczne dla końca XX wieku. Eksponaty „gromadzone” były przez lata i składowane na szkolnym strychu. Dano im szansę ponownego zaistnienia jako zbiory muzealne. Są tam urządzenia techniczne z dziedzin: komputeryzacja, technika filmowa, radiotechnika, fotografia, telekomunikacja i technika pomiarowa.

Muzeum w Mechaniku jest pierwszym tego typu w Sanoku i zamierzamy poszerzać jego zbiory. Nasze muzeum nie jest duże, bo mieści się w jednej dużej sali. Jednak liczymy, że przy pomocy chętnych donatorów wzbogacimy kolekcję w „stare urządzenia” czyli radia, komputery, gramofony, aparaty fotograficzne
i inne techniczne ciekawostki z drugiej połowy XX wieku. Dzięki temu młodzież naszej i innych szkół dowie się, co było ‘przed smartfonem’ i, że było kiedyś bardzo ciekawie i romantycznie. Dzięki tej wiedzy bardziej docenimy wysiłki naukowców nad ułatwianiem i umilaniem ludzkiego życia.

Oficjalne otwarcie muzeum nastąpi dnia 20 listopada 2019 (środa) o godzinie 1210 czyli na dużej przerwie. Szkolne Muzeum Techniki mieści się w dawnej sali 70 (w suterenach obok siłowni WF). Zapraszamy więc Dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów do pierwszego zwiedzania, po uprzednim zgłoszeniu grupy do kustosza, Marka Skalskiego.

Przy okazji dziękuję chłopakom z klas 3ce, 2co i 3cm za pomoc w przygotowaniu i organizowaniu muzeum oraz nielicznym darczyńcom.

mgr inż. Marek Skalski – kustosz

Czytany 94 razy Ostatnio zmieniany środa, 13 listopad 2019 19:32