Technik spawalnictwa

Nabór 2020/2021

piątek, 25 październik 2019 22:31

Staż we Włoszech.

Martina Franca – miasteczko w południowej części Włoch, w rejonie Apulii zwanej obcasem i ostrogą włoskiego „buta”, gościło naszych uczniów na początku wakacji. Podczas gdy inni odpoczywali na zasłużonym wypoczynku nasi uczniowie połączyli przyjemne z pożytecznym. Przebywali tam na dwutygodniowym stażu zawodowym rozwijając swe umiejętności zawodowe. Organizacją przyjmującą była Cultura E Dintornii na czele z Panią Barbarą, która w profesjonalny sposób zajęła się zorganizowaniem pobytu, miejsc praktyk oraz programem kulturowym. W projekcie uczestniczyło szesnastu uczniów z kierunków Technik ochrony środowiska i Mechanik pojazdów samochodowych. Mechanicy szlifowali swe umiejętności w rodzinnej firmie Pana Martina Olivieri zajmującej się diagnostyką, naprawami, przeglądami pojazdów samochodowych. Spotkali się tam z bardzo ciepłą i sympatyczną atmosferą. Natomiast dziewczyny z ochrony środowiska odbywały staż w czterech różnych zakładach pracy:

-       W firmie Centro Meridionale Chimico działającej od 1978 roku w dziedzinie ochrony środowiska, która zajmuje się w szczególności oczyszczaniem wody

-       Comune di Locorotondo – wydział ochrony środowiska w urzędzie miasta zajmujący się planowaniem i realizacją gospodarki odpadami

-       TECSAM SRL - duża firma w Martina Franca specjalizująca się w medycynie pracy i bezpieczeństwie w środowisku pracy. Zajmuje się min. monitorowaniem środowiska, czynników chemicznych i rakotwórczych, azbestu, czynników fizycznych (mikroklimat, hałas, wibracje, pola elektromagnetyczne)oraz promieniowaniem jonizującym.

-       SERAPIA - Założona w 2011 roku spółdzielnia zajmuje się zrównoważoną turystyką, turystyką pieszą i edukacją ekologiczną, a także badaniami i doradztwem naukowym. Propaguje działania na rzecz bardziej harmonijnego związku miedzy krajobrazem a działalnością człowieka, środowiskiem i gospodarką, technologią i kulturą.

Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w swoją pracę, pomimo różnicy językowej szybko nawiązali kontakt. W wolnym czasie zwiedzali piękną Martinę, klucząc wąskimi uliczkami pomiędzy białymi budynkami. Próbowali smaków włoskiej kuchni. W weekend odbyły się zaplanowane wycieczki do „białego miasta” Alberobello, które słynie z niezwykłych domów wiejskich, tzw. trulli, czyli cylindrycznych, bielonych wapniem budynków z XII w. Obecnie wiele trulli zamieniono w sklepiki z pamiątkami bądź letnie domki dla turystów, nadal robią jednak niesamowite wrażenie na zwiedzających. Odwiedziliśmy też Polignano a Mare, w którym każdego roku, latem, organizowane jest wydarzenie na skalę międzynarodową –  Red Bull Cliff Diving. Odważni ochotnicy skaczą z 27 metrów prosto do morza. Konkurs wygrywa osoba, która w najbardziej spektakularny sposób wykona skok. Oczywiście nie ominęliśmy pięknych plaż w Monopoli oraz Taranto bo w końcu był to lipiec więc jak nie skorzystać z pięknej pogody.

25 Maja 2020
Epifan, Grzegorz, Imisława, Maria