Samorząd Uczniowski (7)

wtorek, 11 październik 2016 21:06

Nowy Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2016/2017:

Przewodniczący: Marcin Orzechowski

Zastępca przewodniczącego: Amelia Muszyńska

poniedziałek, 08 luty 2016 21:01

Zbieramy makulaturę – RATUJEMY LASY!

Dlaczego należy zbierać makulaturę?

Jeden Polak zużywa rocznie ponad 60 kg papieru, do recyklingu przekazuje średnio ok. 22 kg makulatury. Reszta trafia na wysypisko. Ale czy tak musi być? Makulatura to bardzo cenny surowiec wtórny. Papier to włókna celulozowe, które są wyjątkowo mocne. Dzięki temu można je wykorzystywać, aż siedmiokrotnie jako nowy surowiec do produkcji papieru. Powtórne wykorzystanie makulatury to nie tylko ratunek dla drzew, ale i oszczędność energii oraz wody.

• Do produkcji nowego papieru zużywa się o 35% mniej energii, jeżeli zamiast surowca drzewnego wykorzystuje się makulaturę.
  • Powtórne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala zaoszczędzić aż 1476 litrów ropy, 26500 litrów wody i 4200 kWh energii (czyli tyle, ile jest potrzebne do ogrzania przeciętnego mieszkania przez pół roku)
  • Produkcja papieru z makulatury to oszczędność energii o 75%, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza o 74% oraz ścieków przemysłowych o 35%. Odpady papierowe rozkładają się bardzo powoli np. chusteczki higieniczne rozkładają się po 3 miesiącach, bilety autobusowe po 3 - 4 miesiącach, natomiast gazety aż po 3-12 miesiącach. Co się stanie z zebraną makulaturą?

Co się stanie z zebraną makulaturą?

Zebrana makulatura przewożona jest z punktów skupu do zakładów papierniczych, gdzie zostaje poddana kontroli jakościowej. Następnie zostaje oczyszczona, posortowana według gatunków, zbelowana, a następnie przewieziona do fabryk papieru lub tektury. W fabryce bele rozpuszcza się w rozwłókniaczu makulatury w kadzi, w której pod wpływem wirującej wody papier dzieli się na włókna. Włókna przenoszone są na sito o drobnych oczkach, gdzie odcieka woda, a następnie prasowane i przerabiane na papier w maszynie papierniczej.

poniedziałek, 08 luty 2016 20:56

Góra Grosza 2015

Przeprowadziliśmy akcje „Góra Grosza 2015” w której każdy mógł wziąć udział. Wspólnie zebraliśmy 17 kg. Nagrodą był dzień bez pytania, kartkówek i sprawdzianów. W akcji zwyciężyła klasa 3LP.

poniedziałek, 08 luty 2016 20:32

Działania samorządu

W roku 2015/2016 Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami zorganizował kilka ciekawych akcji oraz charytatywnych zbiórek.

Pomagaliśmy przy organizacji akcji „I Ty zostań Św. Mikołajem”. Dzięki waszej pomocy udało nam się zebrać dużo rzeczy dla dzieciaków m.in. odzież, przybory szkolne i zabawki, natomiast zbiórka w formie pieniężnej wyniosła około 400zł. Została również zorganizowana dyskoteka międzyszkolna, z której dochód został przeznaczony na akcję mikołajkową.

poniedziałek, 08 luty 2016 20:12

Samorząd szkoły

Przewodniczący Szkoły:

Patryk Koczera kl.3cm

Zastępca Przewodniczącego:

Natalia Herdyńska kl.2mo

Opiekunowie SU: Aneta Czech i Magdalena Kondrat

1. Zebranie robocze Samorządu Uczniowskiego- plan pracy na nowy rok szkolny, podział obowiązków, ustalenie dyżurów w radiowęźle, propozycje działań do promocji szkoły, ustalenie kalendarza wydarzeń i imprez szkolnych.

2. Opinia w sprawie Programu Wychowawczego i Programu Profilaktyki na rok szkolny 2013/2014- nie proponowano dodatkowych punktów do programów.

3. Opinia w sprawie dodatkowych dni wolnych od nauki- nie proponowano zmian w terminach przewidzianych przez dyrektora szkoły.

4. Opiniowanie uchwał Rady Pedagogicznej w sprawie skreślenia uczniów z listy uczniów w szkole- według potrzeb.

niedziela, 22 wrzesień 2013 00:00

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego 2013/2014

Napisał

Samorząd Uczniowski ? jeden z organów szkoły (pozostałymi organami są: dyrektor, rada pedagogiczna i rada rodziców), organizacja uczniów danej szkoły, obejmująca całą społeczność uczniowską, niezależna od administracji oświatowej i jakiejkolwiek partii oraz ugrupowań politycznych.

Powołanie samorządu uczniowskiego w polskiej szkole gwarantuje Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 grudnia 1991 roku. Zgodnie z przywołaną ustawą samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie danej szkoły. Uczniowie w demokratycznych wyborach wybierają swoich przedstawicieli zasiadających w organach samorządu uczniowskiego. Zasady wybierania przedstawicieli uczniów do organów muszą zostać ustalone w regulaminie samorządu uczniowskiego, który jest uchwalany przez uczniów w powszechnym, równym i tajnym głosowaniu.

Samorząd powinien być organizacją demokratyczną. Uczniowie w sposób nieskrępowany powinni wybierać swoich przedstawicieli według przyjętych przez ogół uczniów procedur. Organy samorządu uczniowskiego powinien reprezentować interesy uczniów wobec nauczycieli, rodziców, administracji oświatowej. Członkowie samorządu mają prawo i powinni rozwiązywać realne problemy uczniów i podejmować realne decyzje, a tym samym mieć wpływ na życie szkoły, współdecydować o sprawach jej dotyczących. Decyzje dotyczące zakresu działań samorządu w danej szkole i planu tych działań powinny należeć do uczniów. Samorząd ma prawo oczekiwać od szkoły wsparcia dla swojej działalności. Rolę doradcy spełnia opiekun samorządu, wybrany przez uczniów spośród nauczycieli danej szkoły. Choć samorząd nie ma realnych uprawnień, prawo nakazuje władzom szkoły zasięgnięcie jego opinii w pewnych sprawach, takich jak np. skreślenie ucznia z listy uczniów, program wychowawczy szkoły, program profilaktyki, ocena pracy nauczyciela (tylko na wniosek dyrektora szkoły), średnia ocen uprawniająca uczniów do otrzymania stypendium za wyniki w nauce, wprowadzenie w szkole jednolitego stroju dla uczniów lub rezygnacja z niego.

Dzisiaj jest: Wtorek
17 Października 2017
Lucyna, Małgorzata, Marian, Sulisława,
Wiktor, Wiktoriusz

Nasi Przyjaciele

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "ELMI" Michał Biłas, Jakub Biłas s. c.

"TOM-PLAST" Mazur M.,
Tszan T. sp. j.

Sanok Rubber Company S. A.

Jan Królicki