Klasa mundurowa o profilu wojskowym
23-11-2018
poniedziałek, 01 kwiecień 2019 10:19

TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA- czyli zmagania z ekologią w sanockim MECHANIKU.

„Jaka z nauk jest najkonieczniejsza? Oduczyć się rzeczy złych”! W duchu arystotelesowskiej sentencji, w dniu 27 marca br. w Zespole Szkół nr 2 odbył się konkurs ekologiczny pod hasłem TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA.
Do zmagań z testem w pierwszym etapie z zakresu ekologii, ochrony wód, gleb, powietrza, gospodarki odpadami, ochrony przed hałasem, wibracjami, promieniowaniem oraz aspektami prawa międzynarodowego z zakresu ochrony środowiska przystąpiło aż 12 dwuosobowych drużyn z gimnazjów i szkół podstawowych z Sanoka i okolic. Etap drugi polegał na schematu procesu technologicznego oczyszczalni ścieków przy wykorzystaniu oczywiście materiałów z recyclingu.
Bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci sanockiego Gimnazjum nr 3, którzy nie tylko zaimponowali organizatorom wiedzą teoretyczną, lecz również praktycznym podejściem do ekologicznych zagadnień. Miejsce drugie po zaciętej walce przypadło reprezentantom Szkoły Podstawowej nr 8, zaś trzecie miejsce zajęła drużyna reprezentująca Jaćmierz.
Młodzież niezwykle kreatywnie podeszła do konkursowych zagadnień wykazując się nie tylko wiedzą, ogromna świadomością sozologii lecz przede wszystkim kreatywnością i nowatorskim podejściem do problemu ochrony niebieskiej planety- zgodnym chórem przyznają pomysłodawczynie i organizatorki konkursu panie Monika Adamska, Magdalena Kondrat i Aneta Czech, nauczycielki przedmiotów zawodowych w Mechaniku.
Konkurs został wpisany do wykazu konkursów Kuratorium Oświaty w Rzeszowie wpisywanych na świadectwie ukończenia szkoły za co uczniowie otrzymują dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
„Erin Brockovich”,” Avatar”, „Tupot małych stóp”- to wielkie, światowe, teraz już kultowe produkcje filmowe, które propagują modę na ochronę środowiska. Dziś możemy mówić wręcz o ochronie środowiska jako o nowej subkulturze, dlatego technik ochrony środowiska to zawód przyszłości. W dobie polityki ekologicznej Polski i Unii Europejskiej należy do pierwszej piątki zawodów, w których poszukuje się specjalistów. Technik ochrony środowiska jest zawodem łączącym w sobie wiedzę z obszaru nauk przyrodniczych, prawa w ochronie środowiska i nauk technicznych umożliwiających stosowanie nowych technologii. Dodatkowo uczniowie Mechanika w ramach projektów Erasmus+ wyjeżdżają na praktyki zagraniczne – dotychczas odbywały się one w Hiszpanii, na Malcie i Maderze .Gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z zasadami działania programu Erasmus+ oraz z relacjami uczestników staży oraz praktyk w ramach tego programu..

• image1
  • image10