Klasa mundurowa o profilu wojskowym
23-11-2018
poniedziałek, 04 marzec 2019 09:10

IV edycja Wojewódzkiego Turnieju Pojazdów Zasilanych Wodą.

Jak zbudować niezwykły pojazd, który pojedzie na litrze czystej wody jak najdalej i jak najszybciej? Jak kreatywnie i skutecznie wykorzystać zamianę energii potencjalnej na mechaniczną, by zdystansować konkurencję, a maszyna nie wyższa, niż 1 metr jechała prosto do celu? Na te i wiele innych, konstrukcyjnych zagadek należało znaleźć rozwiązania, by wziąć udział w IV edycji Wojewódzkiego Turnieju PojazdówZasilanychWodą, która odbyła się 28 lutego 2019 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Sanoku.

W tym roku turniej cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem, niż w latach poprzednich, zwłaszcza, że został zarejestrowany na stronie KURATORIUM OŚWIATY w Rzeszowie, co gwarantuje możliwość uzyskania dodatkowych punktów przy ubieganiu się o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej w postępowaniu rekrutacyjnym.

Po pierwszej serii startów wyłoniono 3 drużyny: „White Water” z Gimnazjum w Zagorzu, „KAMODRIVE” z zespołu Szkół w Bukowsku oraz „Zespół Maszyny” ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sanoku. Pojazdy zbudowane przez te drużyny osiągnęły maksymalny, możliwy do zmierzenia zasięg 25 metrów, co zgodnie z regulaminem wymusiło dogrywkę. Tym razem o zwycięstwie zadecydowała prędkość przejazdu. Bezkonkurencyjna w tej kategorii okazała się drużyna „White Water” z Gimnazjum w Zagórzu reprezentowana przez Annę Podkalicką - pojazd Anny przejechał dystans 16 metrów w ciągu 17,88 s co zagwarantowało jej I pozycję. Tylko 2 sekundy zabrakło do zwycięstwa drużynie „KOMODRIVE” z Zespołu Szkół w Bukowsku. Pojazd zbudowany przez Kamila Pyszko dystans 16 metrów pokonał w czasie 19,03 sekundy co zapewniło drużynie II miejsce. Na pozycji III z czasem 25,14 sekund uplasowała się drużyna „Zespół Maszyny” ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sanoku reprezentowana przez Kubę Trybałę i Miłosza Wójcika.

Kolejne pozycje:

IV miejsce - „Aqua Team” z Gimnazjum w Lutowiskach (Przemysław Kuzar, Jolanta Kuzar)

V miejsce - „Wodomajstry” ze Szkoły Podstawowej w Zarszynie (Krzysztof Twardy, Elian Jarema)

VI miejsce – „Power H2O” ze Szkoły Podstawowej w Zarszynie - oddział Gimnazjum (Maciej Józefczyk, Norbert Bieleń)

VII miejsce – „Mati” z Zespołu Szkół w Bukowsku ( Mateusz Żur)

Na końcu listy znalazły się drużyny: „Humany” z Gimnazjum w Lutowiskach (Jagoda Dopart, Wiktoria Suszek), „Wodne kręciołki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku (Inga Kowalik, Nikoletta Kudroń) i „Stoe Sinn”z Gimnazjum w Lutowiskach (Patryk Tkacz, Igor Stanisławski)

Wyjątkową kreatywnością wykazała się drużyna „Humany” z Gimnazjum w Lutowiskach. Zbudowany przez Jagodę Dopart i Wiktorię Suszek pojazd wyróżniał się nie tylko pięknym różowym kolorem ale i nowatorskim rozwiązaniem, który wywołał ogromne zainteresowanie. To pierwsza i jedyna do tej pory konstrukcja, w której do napędu wykorzystano turbinę i przekładnię pasową. Pomimo przeprowadzenia dwóch prób, pojazd nie był jednak w stanie samodzielnie wystartować i ostatecznie drużyna nie zajęła znaczącej pozycji. Pomysłowość dziewczyn i ich zupełnie inne podejście do problemu zasługują jak najbardziej na słowa pochwały i uznania - komentuje tegoroczny turniej jego pomysłodawca Marek Chimiak, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Konkursy, takie jak ten, pozwalają nie tylko zainteresować młodzież techniką, uczą też samodzielnego myślenia, poszukiwania nowych rozwiązań, pozwalają odkryć nie tylko drzemiący w młodych ludziach potencjał, lecz także rozwinąć skrzydła technicznej wyobraźni.

Organizatorzy zapraszają znów za rok.

• tpzw01
  • tpzw02