Klasa mundurowa o profilu wojskowym
23-11-2018
wtorek, 13 listopad 2018 22:12

100-lecie odzyskania niepodległości

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Nieobecna przez ponad 100 lat na mapie Europy mogła cieszyć się nareszcie upragnioną wolnością. Suwerenność okupiona była krwią Polaków, przelaną podczas wojen napoleońskich, powstania listopadowego i styczniowego, oraz na frontach I wojny światowej. W tym roku świętowanie odzyskania niepodległości ma wymiar szczególny. Mija bowiem 100 lat od dnia, gdy Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzę nad wojskiem brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, który zwolniony z więzienia w Magdeburgu, dnia 10 listopada 1918 roku przybył na dworzec główny w Warszawie. Zaraz następnego dnia, 11 listopada 1918 roku wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. 10 i 11 listopada były dniami, gdy Polacy w pełni uświadomili sobie odzyskanie niepodległości. Entuzjazm, jaki zapanował wówczas wśród narodu polskiego opisał Jędrzej Moraczewski w następujący sposób: "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało." W całej Polsce świętowano w tym roku obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. My również włączyliśmy się w uczczenie tego dnia. W przededniu święta w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Rozpoczęliśmy ją od odśpiewania o godzinie 11.11 czterech zwrotek hymnu narodowego, bijąc w tej sposób "Rekord dla Niepodległej". Na tę uroczystą chwilę zostali zaproszeni dostojni goście: Naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji Kultury i Rozwoju p. Zofia Kijowska, Generał Brygady, były Dowódca 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej w Krakowie p. January Komański, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Sanoku podpułkownik Dariusz Brzeżawski, Szef Wydziału Rekrutacji, Rzecznik Prasowy WKU w Sanoku major Piotr Lasek, prezes Sanockiego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich podpułkownik Andrzej Iskrowicz oraz dyrektor ds. Rozwoju firmy Domet p. Marcin Stach. Pełen wzruszenia montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez panie Elżbietę Gierad-Przybyłę i Katarzynę Zimoń, pokazał nam, jak trudna i pełna cierpienia była droga Polaków do niepodległości. Pokolenia naszych ojców oddawały życie, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. Pieśni i piosenki, śpiewane przez uczennice, ale również przez uczniów, z niejednego oka wycisnęły łzę.  Pełne zaangażowanie, skupienie i powaga chwili widoczne były podczas całego występu. Dopełnieniem recytacji wierszy i śpiewu była prezentacja multimedialna, pokazująca ofiarność i waleczność naszych przodków. Dekorację, która była piękną ozdobą, ale również wzbogaceniem występu, pomogła stworzyć p. Magdalena Kosturska. Po akademii wspólnie z zaproszonymi gośćmi udaliśmy się na plac szkolny, gdzie posadziliśmy Dąb Niepodległości i zakopaliśmy kapsułę czasu z życzeniami dla Niepodległej i listem do pokoleń.

• dn01
  • dn02