Klasa mundurowa o profilu wojskowym
23-11-2018
piątek, 09 luty 2018 10:42

FERIE Z TECHNIKĄ W MECHANIKU!

Napisane przez  Katarzyna Burnatowska

Zespół Szkół nr 2 w Sanoku, potocznie zwany MECHANIKIEM pokazał, że na feriach nie musi być nudno, nawet, gdy spędza się je "w domu". Wiedzą o tym dobrze uczniowie okolicznych gimnazjów i klas siódmych szkół podstawowych, którym udało się zapisać na bezpłatne warsztaty techniczne organizowane przez szkołę. W profesjonalnie wyposażonych pracowniach, przy użyciu nowoczesnego sprzętu lub przy składaniu i programowaniu robotów czas płynął szybko lecz bardzo twórczo. „Zainteresowanie proponowanymi przez nas zajęciami dla gimnazjalistów i uczniów klas siódmych przerosło nasze oczekiwania, już po dwóch dniach od publikacji oferty „Ferie z techniką w MECHANIKU..." mieliśmy komplet zgłoszeń. Biorąc pod uwagę spore zainteresowanie organizowanymi warsztatami poprosiłam moich nauczycieli o dodatkowe terminy spotkań z młodzieżą, bo nie mieliśmy serca odmawiać, kiedy rodzice i dzieciaki dzwonili z prośbą o wpisanie na listę konkretnych zajęć"- mówi dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 pani Jowita Nazarkiewicz.

A proponowane przez szkołę zajęcia były nader ciekawe i dopasowane do potrzeb kształcenia zawodowego pod kątem przyszłego zapotrzebowania na fachowców na rynku pracy. Tajniki programowania i wydruku przestrzennego, modelowanie bryłowe w programie INVENTOR, praktyczne zastosowanie drukarki 3D to zajęcia pozwalające nie tylko zrozumieć jak działa sprzęt, który w wielu zakładach jest już standardowym wyposażeniem. Pan Marek Chimiak zdradził niejeden sekret, który pozwolił opanować trudną sztukę przygotowania plików do wydruku oraz podpowiedział, co można osiągnąć właściwie wykorzystując zdobycze techniki, nawet, gdy drukuje się wielkanocnego zajączka do koszyczka lub flakon na dzień matki.

Sprawne posługiwanie się lutownicą, wykonanie płytek drukowanych po ich wcześniejszym zaprojektowaniu za pomocą programu TINA to podstawy elektrotechniki i elektroniki. Na kursie każdy z uczestników pod czujnym okiem pana Piotra Naumowicza wykonał na własne potrzeby prosty lub bardziej zaawansowany układ elektroniczny.

Zbudowanie robota z klocków LEGO najnowszej generacji, zaprogramowanie go w języku programowania graficznego tak, by można było sterować nim za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym to tylko pierwszy krok do walk robotów na prowizorycznej arenie. Taką formę pracy i dobrej zabawy zaproponował uczniom pan Bogdan Buczek wykorzystując niedawno zakupione w ramach programu ERASMUS + zestawy "LEGO MINDSTORMS EV3".

Ogólnie w warsztatach uczestniczyło około 50 młodych pasjonatów techniki, dlatego konieczne było podzielenie chętnych na dziesięć grup, zwłaszcza, iż większość dzieci chciała uczestniczyć w więcej, niż jednej formie warsztatów. Praktycznie całe ferie szkoła tętniła życiem, od wczesnych godzin porannych, aż do popołudnia, bo ustalone godziny zajęć były po prostu umowne i nikt nie myślał o tym, że „mama woła na obiad". „Cieszy nas, nauczycieli przedmiotów zawodowych tak duże zainteresowanie młodzieży techniką i niewątpliwie imponuje wiedza w tym zakresie uczniów korzystających z naszych zajęć. Dla takich dzieci warto było poświęcić swój wolny czas, chęci były ogromne, pomysły imponujące, a entuzjazm aż kipiał"- dodaje pan Marek Chimiak, w imieniu nauczycieli prowadzących warsztaty.

Biorąc pod uwagę tak duże zainteresowanie młodzieży tego typu zajęciami postaramy się zorganizować je także w przyszłym roku wzbogacając ofertę o inne warsztaty.

• fm01
  • fm02