Elektromechanik pojazdów samochodowych

Kierunki kształcenia

Reforma edukacji

środa, 02 marzec 2011 16:57

Elektromechanik pojazdów samochodowych

Napisał 

Elektromechanik pojazdów samochodowych

Elektromechanik pojazdów samochodowych to osoba, która zajmuje się wykonywaniem, obsługą, konserwacją, wymianą, naprawą oraz montowaniem urządzeń elektrycznych i elektronicznych w pojazdach samochodowych (autach osobowych i dostawczych, autobusach, ciągnikach, motocyklach, pojazdach elektrycznych, pojazdach specjalnych).

Elektromechanik to zawód przyszłości – już dziś w każdym samochodzie jest mnóstwo podzespołów, czujników, silników i urządzeń elektrycznych oraz cyfrowych układów sterujących. Coraz popularniejsze są samochody hybrydowe (napędzane są silnikiem spalinowym i elektrycznym), a za kilka lat wszechobecne będą na naszych drogach samochody elektryczne.

Zadania i czynności zawodowe

Elektromechanik jest specjalistą w zakresie osprzętu elektrycznego i elektronicznego pojazdów samochodowych. Posiada niezbędne przygotowanie teoretyczne i umiejętności praktyczne do przeprowadzenia oceny stanu technicznego (diagnostyki) i naprawy układów elektrycznych i elektronicznych pojazdów samochodowych. Na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia może określić stan techniczny instalacji oraz wyeliminować wszelkie uszkodzenia lub oznaki zużycia. Może prowadzić pojazdy samochodowe.

Elektromechanik pojazdów samochodowych:

-        umie posługiwać się amperomierzami, woltomierzami i multimetrami oraz urządzeniami diagnostycznymi, kluczami dynamometrycznymi, wkrętarkami z napędem pneumatycznym, specjalnymi przyrządami umożliwiającymi montowanie i demontowanie elektrycznych urządzeń samochodowych oraz typowymi narzędziami ślusarskimi,

-        potrafi ocenić stan instalacji elektrycznej (przewodów, bezpieczników, łączników, przekaźników) i dokonać niezbędnych napraw,

-        umie zdiagnozować stan samochodowych źródeł energii (akumulatora i alternatora) i dokonać ich regeneracji, naprawy lub wymiany,

-        diagnozuje i dokonuje napraw w układzie rozruchu oraz Start-Stop, dobiera i wymienia świece żarowe,

-        diagnozuje i ocenia stan sensorów silnika (np. czujnika prędkości, położenia wału korbowego i wałka rozrządu, przepływomierzy powietrza, ciśnienia, temperatury, sondy lambda) i elementów wykonawczych silnika (np. wtryskiwaczy, zaworu recyrkulacji spalin, układu regulacji prędkości biegu jałowego, wentylatorów),

-        diagnozuje stan układu zapłonowego i prawidłowo ustawia zapłon,

-        ocenia stan układów bezpieczeństwa i komfortu, usuwa zauważone usterki,

-        diagnozuje układy wentylacji i ogrzewania wnętrza oraz klimatyzacji w samochodzie, wykonuje konserwację lub naprawy,

-        zna zasady sterowania cyfrowego w samochodach i cyfrowe magistrale danych, dokonuje diagnozy sterownika,

-        zna rodzaje świateł stosowane w samochodach, diagnozuje stan instalacji oświetlenia i prawidłowo ustawia światła samochodowe,

-        potrafi zainstalować, zdiagnozować i naprawić instalację alarmową, immobilizer i centralny zamek,

-        zna zasady bezpiecznego diagnozowania hybrydowych układów napędowych,

-        umie sporządzić dokumentację związaną z przyjęciem pojazdu samochodowego i dokumentację wykonanych pomiarów, dokonuje rozliczenia kosztów materiałów i robocizny,

-        dokonuje przeglądów okresowych podzespołów i urządzeń elektrycznych w samochodzie,

-        potrafi ocenić stan techniczny i dokonać napraw wielu urządzeń elektrycznych znajdujących się nie tylko w samochodzie ale również w gospodarstwie domowym np. sprzętu AGD, elektronarzędzi itp.

Możliwości zatrudnienia i warunki pracy

Elektromechanik pojazdów samochodowych ma duży wybór rodzaju pracy – najczęściej zatrudniany jest w:

-        stacjach diagnostycznych,

-        autoryzowanych serwisach samochodowych,

-        w serwisach prywatnych i warsztatach usługowo-naprawczych,

-        w przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej,

-        w zakładach produkcyjnych wykorzystujących pojazdy samochodowe i wózki widłowe,

-        w służbach technicznych obsługi pojazdów w firmach transportowych,

-        na stanowiskach montażowych w fabrykach samochodów maszyn drogowych i rolniczych oraz innych pojazdów samochodowych,

-        w zakładach produkujących elektryczne aparaty, urządzenia i części zamienne,

-        w zakładach regenerujących układy elektryczne pojazdów samochodowych.

Możliwe też jest podjęcie pracy w tym zawodzie na własnych rachunek – może prowadzić własny warsztat naprawy samochodów.

Elektromechanik pojazdów samochodowych może podejmować pracę w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz w sektorze usług serwisowych – w niedużych warsztatach, gdzie obecnie jest najwięcej miejsc pracy. Może być zatrudniony na stanowiskach związanych z diagnostyką, naprawą lub montażem osprzętu elektrycznego pojazdów samochodowych jako elektromechanik, elektryk samochodowy, elektromonter samochodowy, instalator, diagnostyk samochodowy. Pracuje przeważnie w ogrzewanych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Czas pracy elektromechanika zasadniczo nie przekracza 8. godzin dziennie.

Elektromechanik pojazdów samochodowych podczas wykonywania zadań zawodowych kontaktuje się z przełożonym, jednak jego praca ma zazwyczaj charakter indywidualny, sam odpowiada za powierzone urządzenia, narzędzia oraz za jakość wykonanych usług. W jego pracy dominują czynności rutynowe oraz nietypowe, wynikające z indywidualnego charakteru usterek, występujących w poszczególnych pojazdach samochodowych.

Kształcenie w zawodzie

W naszej szkole kształcenie w zawodzie elektromechanik odbywa się w trzyletniej szkole zawodowej. Na zakończenie cyklu kształcenia absolwenci zdają egzamin potwierdzający kwalifikację w zawodzie: M.12. Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych. Po zdaniu egzaminu absolwent otrzymuje dyplom potwierdzający uzyskane kwalifikacje zawodowe.

Uczniowie naszej szkoły zdobywają kwalifikacje podczas zajęć teoretycznych i praktycznych. Zajęcia teoretyczne i część zajęć praktycznych prowadzona w szkole w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach: budowy pojazdów, przepisów ruchu drogowego, elektrotechniki i elektroniki samochodowej oraz pracowni elektrycznej.

Zajęcia praktyczne prowadzone w Regionalnym Centrum Kształcenia Praktycznego w Sanoku w nowoczesnych pracowniach elektrotechniki i elektroniki samochodowej.

Centrum Kształcenia Praktycznego posiada Ośrodek Egzaminacyjny certyfikowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną dlatego egzaminy zawodowe odbywają się na miejscu.

Absolwenci tego kierunku mogą kontynuować naukę w Technikum Uzupełniającym lub Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym (obie szkoły na terenie miasta Sanoka). Mają też możliwość dalszego rozwoju zawodowego poprzez uzyskiwanie dodatkowych kwalifikacji w innych, podobnych zawodach: elektromechanik, mechanik pojazdów samochodowych, monter elektronik, elektryk.

Prawo jazdy za darmo

W programie nauczania elektromechanika pojazdów samochodowych jest kurs na prawo jazdy kategorii B na koszt szkoły – uczeń opłaca jedynie badania lekarskie i egzamin.

W szkole realizowane są liczne projekty, w ramach których uczniowie mają możliwość wyjazdu na praktyki zagraniczne.

Wymagania wobec kandydata do zawodu

Ze względu na to, że głównym celem pracy elektromechanika pojazdów samochodowych jest remont urządzeń elektrycznych, najważniejszą cechą kandydata do zawodu jest posiadanie zamiłowań i uzdolnień technicznych, a ponadto uzdolnień manualnych. Praca w tym zawodzie wymaga samokontroli, dokładności, odpowiedzialności i wytrwałości.

Kandydaci do pracy powinni być sprawni fizycznie bez poważnych wad wzroku – dopuszcza się korygowanie wad okularami. Wymaga się ogólnego dobrego stanu zdrowia.

Czytany 10852 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 czerwiec 2017 19:35
Administrator

Administrator serwisu.

Strona: www.zs2.sanok.pl
Więcej w tej kategorii: Mechanik pojazdów samochodowych »

Mini Kalendarz

Dzisiaj jest: Wtorek
17 Października 2017
Imieniny obchodzą
Lucyna, Małgorzata, Marian, Sulisława,
Wiktor, Wiktoriusz

Do końca roku zostało 76 dni.
Szczęśliwe numerki: 30,35

 

Dyżury v2.13

Nasi Przyjaciele

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "ELMI" Michał Biłas, Jakub Biłas s. c.

"TOM-PLAST" Mazur M.,
Tszan T. sp. j.

Sanok Rubber Company S. A.

Jan Królicki

Kurs

Gościmy

Odwiedza nas 80 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie