sobota, 01 sierpień 2009 14:39

Po zakończeniu II Wojny Światowej, wraz z odbudową przemysłu w Sanoku, pojawiło się olbrzymie zapotrzebowanie na wykształconą kadrę techniczną. Dlatego już 29 maja 1946 r. ówczesny dyrektor Sanockiej Fabryki Wagonów (dzisiaj Autosan S.A.) Filip Schnneider  wystąpił z pismem do Zjednoczenia Przemysłu Taboru i Sprzętu Kolejowego ?Tasko? w Poznaniu o zezwolenie na pilne uruchomienie 3-letniej Szkoły Przemysłowej przy Fabryce Wagonów w Sanoku.

Odpowiedź nadeszła szybko. Ministerstwo Przemsłu, Departament Kadr, Wydział Szkolnictwa Zawodowego reprezentowany przez naczelnika w Zjednoczeniu ?Tasko?, mgr. Henryka Rzędowskiego, w dniu 6 czerwca 1946 r. zezwoliło na zorganizowanie i uruchomienie szkoły przemysłowej. Obowiązki dyrektora powierzono Władysławowi Dziduszce.

W spartańskich warunkach, wśród zgliszczy, w budynku kantyny fabrycznej, 3 września 1946 r. nastąpiła inauguracja działalności szkoły. Po trzech latach w roku 1951 odbył się pierwszy egzamin dojrzałości.

Uruchomiono dwa kierunki kształcenia z 4 oddziałami, o dwóch różnych programach nauczania: Dokształcającej Szkoły Zawodowej, kształcącej młodzież na wykwalifikowanych ślusarzy i uprawnionych do tytułu czeladnika, oraz Szkoły Przemysłowej, uprawniającej absolwentów również do tytułu czeladnika, lecz z możliwością dalszego kształcenia w szkole średniej zawodowej. Obydwie szkoły były na podbudowie siedmiu klas szkoły podstawowej. Pierwszymi nauczycielami byli dyrektor Wł. Dziduszko, panie Stefania Bobicka i Władysława Kuprowska oraz technik z Sanowagu Leopold Prokopski, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

W roku szkolnym 1946/47 szkoły mają do dyspozycji 3 sale na I piętrze w budynku kasyna fabrycznego naprzeciw fabryki. Pracuje tam 3 nauczycieli etatowych i 10 dochodzących oraz 4 nauczycieli zawodu i 1 pracownik administracyjny.

W ciągu pierwszych lat działalności olbrzymią pomoc w organizowaniu szkoły okazał naczelny dyrektor fabryki, Filip Schneider, który ułatwił zorganizowanie i wyposażenie szkoły i warsztatu. W wyniku starań dyrektora fabryki oraz dyrektora szkoły zarząd miasta Sanoka sprzedał szkole (za kwotę 300000zł), przedstawiony na zdjęciu, budynek przy ul. Lipińskiego 71. 24 września 1947 r. rozpoczęto naukę w nowym budynku, który był też półinternatem. Szkoły zajmowały siedem sal lekcyjnych w budynku ?starej gminy? przy ul. Lipińskiego 71 oraz jedną salę w sąsiedniej szkole podstawowej. Wkrótce lokal ten okazał się za mały. Półinternat przeniesiono do Domu Robotniczego przy ul. Kościelnej. Warsztaty szkolne natomiast znajdowały się w fabryce.

W roku szkolnym 1949/50 w szkole pobiera naukę 494 uczniów w 3 typach szkół:

• Państwowej Szkole Przemysłowej,
  • Państwowym Gimnazjum Mechanicznym,
  • Państwowym Liceum Mechanicznym.

Nauka odbywa się nadal w ?starej gminie? i w budynku fabrycznym przy ulicy Okrzei. Jednocześnie powstaje projekt budowy nowego gmachu szkoły przy ul. Stróżowskiej.

Nowy budynek o powierzchni 33000metrów kwadratowych był największą szkołą w mieście i sąsiednich powiatach. Oddano go do użytku w marcu 1960 roku.

Kolejne lata to ciągła modernizacja szkoły. Zmienia się zarówno liczba zatrudnionych nauczycieli, jak i typy szkół. Niemniej ?Mechanik? zawsze kształci dla potrzeb przemysłu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnego przemysłu chemicznego w roku szkolnym 1967/68 zostaje uruchomiona nowa specjalność ? technologia przemysłu chemicznego.

W latach siedemdziesiątych następuje połączenie wszystkich typów szkół i tak powstaje Zespół Szkół Mechanicznych. Jednak w mieście i okolicach nadal używa się popularnego skrótu ?mechanik?.

Kolejna zmiana nazwy szkoły na Zespół Szkół Nr 2 następuje 1 września 2002.

Cztery lata wcześniej, bo w 1998 roku zostaje uruchomione liceum ogólnokształcące, którego pierwsi absolwenci zdają egzamin dojrzałości w 2002 roku.

Przez prawie 60 lat istnienia popularny ?mechanik? wrósł w lokalny koloryt miasta i okolicy.

Olbrzymia większość kadry technicznej Sanoka to absolwenci Naszej Szkoły. Przez te lata nastąpiła nie tylko wymiana uczniów, ale też grona profesorskiego i dyrekcji.

W latach sześćdziesiątych dyrektorem był mgr Stanisław Machnik. Później, bo aż do 1990 roku funkcję tę pełnił mgr Stanisław Prokop. Od 1990 do 1999 stanowisko piastował mgr Stanisław Kwiatkowski, a od września 1999 roku dyrektorem jest mgr inż. Marian Kuzicki.

Prawie 60 lat istnienia to ?szmat czasu?, to wiele uczniowskich lęków, ale i zabawnych anegdot, przy których wspomnieniu łza się w oku kręci.

Przez te wszystkie lata szkoła zawsze dbała i dba do dzisiaj, by kształcić na wysokim poziomie.

Opracowała:
Małgorzata Buczek

Czytany 7531 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2014 16:55

Dzisiaj jest: Wtorek
17 Października 2017
Lucyna, Małgorzata, Marian, Sulisława,
Wiktor, Wiktoriusz

Nasi Przyjaciele

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "ELMI" Michał Biłas, Jakub Biłas s. c.

"TOM-PLAST" Mazur M.,
Tszan T. sp. j.

Sanok Rubber Company S. A.

Jan Królicki