Nabór 2018/2019

sobota, 14 wrzesień 2013 13:07

Projekt "PODKARPACIE STAWIA NA ZAWODOWCÓW" - staże wakacyjne

Napisał

Zespół Szkół Nr 2 w Sanoku od wiosny tego roku bierze udział w Projekcie pod nazwą "Podkarpacie stawia na zawodowców", nr WND-POKL.09.02.00-18-001/12, realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Działanie 9.2.: Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

Projekt realizowany jest w całym województwie przez Samorząd Województwa Podkarpackiego za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

W Powiecie Sanockim bierze w nim udział pięć zespołów szkół zawodowych.

W "MECHANIKU", od momentu przystąpienia Powiatu Sanockiego do Projektu, zorganizowano staże wakacyjne dla 29 uczniów naszej Szkoły. Staże odbywały się w zakładach pracy, pod nadzorem wyznaczonych przez pracodawców opiekunów. Staże miały na celu przede wszystkim praktyczne kształcenie przyszłych techników w rzeczywistych warunkach zakładu pracy.

W trakcie staży uczniowie poznali rozwiązania techniczne i organizacyjne stosowane w praktyce w zakładach pracy, rozwinęli umiejętności posługiwania się narzędziami pracy, zdobyli doświadczenia związane z funkcjonowaniem w grupie pracowników oraz w obsłudze klienta.

Staże odbywały się w następujących przedsiębiorstwach:

• FUH "ST PLUS", ul. Krakowska 190, 38-500 Sanok - dla 4 techników pojazdów samochodowych;
  • PHU "WulkaneX" Krzysztof Stapiński, zakład w Sanoku, ul. Krakowska 194, 38-500 Sanok - dla 6 techników pojazdów samochodowych;
  • PW "PROFIL" Wiesław Kijowski, ul. Okulickiego 8, 38-500 Sanok - dla 6 techników mechaników;
  • SZPG "STOMIL Sanok" S.A., ul. Reymonta 19, 38-500 Sanok, Zakład Z-3 - dla 3 techników elektroników;
  • GALILEO Komputery Maciej Mazur, ul. Orzeszkowej 1, 38-500 Sanok - dla 2 techników teleinformatyków;
  • AGENDA 2000 Jakub Gruszecki, ul. Jagiellońska 14, 38-500 Sanok - dla 2 techników teleinformatyków;
  • "ELTEL Networks" S. A., Oddział w Sanoku, ul. Daszyńskiego 27, 38-500 Sanok - dla 3 techników telekomunikacji;
  • ZUH "MEGASERVICE" Robert Ren, Christine Ren s.c., ul. 1000-lecia 83, 38-500 Sanok - dla 4 mechaników i elektromechaników pojazdów samochodowych.

Po zakończeniu staży uczniowie zostali zapytani, czy czas spędzony u pracodawców był dla nich korzystny. Wszyscy wyrażali się pozytywnie. Stwierdzali, że nauczyli się czegoś przydatnego, zdobyli doświadczenia zawodowe, zarobili pieniądze.

O uczestnikach staży pozytywnie wyrażali się pracodawcy. Nasi uczniowie byli chwaleni za chęci do pracy i nauki, kulturę osobistą, wiedzę. Pracodawcy zadeklarowali chęć współpracy w przyszłości przy organizacji staży.

Należy wspomnieć, że wszyscy pracodawcy orzekali, iż rynek pracy jest ubogi w fachowców posiadających konkretną wiedzę i umiejętności w swoich zawodach. Dawali do zrozumienia, że chętnie widzieli by u siebie ludzi, którzy faktycznie umieją wykonywać pracę w swoich zawodach i specjalnościach.

O Projekcie.

Głównym celem projektu jest modernizacja oraz podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach zawodowych województwa podkarpackiego. Dzięki dofinansowaniu w ramach PO KL, szkoły mają szansę na dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb regionalnego i lokalnego rynku pracy, zmodernizowanie warunków kształcenia, wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi oraz pracodawcami, czy stworzenie efektywnego systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Wsparcie kształcenia zawodowego odbywa się wielokierunkowo m. in. poprzez:

• organizację praktyk i staży dla min 12,5 tys. osób,
  • objęcie wsparciem w postaci zajęć pozalekcyjnych i kursów zawodowych ponad 14 tys. uczniów/uczennic,
  • utworzenie 240 nowych lub zmodernizowanie istniejących pracowni kształcenia zawodowego,
  • nawiązanie współpracy 160 szkół i placówek doskonalenia zawodowego z przedsiębiorstwami,
  • opracowanie 130 programów nauczania we współpracy z pracodawcami,
  • wdrożenie w 34 szkołach programów nauczania opracowanych w projekcie innowacyjnym dla kierunków: technik informatyk, technik elektronik, technik mechanik i technik mechatronik,
  • stworzenie 80 pracowni doradztwa edukacyjno-zawodowego (w każdym zespole szkół biorącym udział w projekcie),
  • organizację studiów podyplomowych z zakresu doradztwa zawodowego dla 100 nauczycieli (pracujących w każdym zespole szkół biorącym udział w projekcie),
  • utworzenie 20 nowych kierunków kształcenia w szkołach na potrzeby rynku pracy.

W zespole Szkół Nr 2 w Sanoku aktualnie trwa nabór na kursy zawodowe:

• matematyka techniczna;
  • język zawodowy techniczny;
  • systemy telekomunikacyjne;
  • układy cyfrowe;
  • programowanie sterowników;
  • programowanie robotów;
  • wykonywanie płytek drukowanych układów scalonych;

Naborem objęte są klasy Technikum Nr 2 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej (tylko płytki drukowane). Kursy prowadzone będą przez nauczycieli naszej Szkoły. W pierwszej kolejności wsparciem zostaną objęte klasy najstarsze programowo, następnie niższe. zajęcia realizowane będą do końca roku szkolnego 2013/14. Informacji udzielają matematycy i angliści oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych: pan Bogdan Buczek, pan Marek Chimiak, pan Piotr Naumowicz.

Zainteresowani muszą wypełnić deklarację zgłoszeniową (za osoby niepełnoletnie oświadczenie woli składają rodzice) i zawrzeć umowę. Osobą odpowiedzialną za formalną stronę Projektu jest szkolny koordynator Jerzy Patronik (kierownik gospodarczy, nauczyciel; pok. nr 2).

Zapraszamy.

Czytany 10524 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 październik 2013 07:29