Turniej Pojazdów Zasilanych Wodą Turniej Pojazdów Zasilanych Wodą

2018.01.05

III Wojewódzki Turniej Pojazdów Zasilanych Wodą

Początek turnieju - 28 luty, godz.10:00 (górna sala gimnastyczna)

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w III Wojewódzkim Turnieju Pojazdów Zasilanych Wodą, który odbędzie się 28 lutego 2018 roku w Zespole Szkół Nr 2 w Sanoku.

Wypełnione zgłoszenia należy przesyłać do 15 lutego 2018 r.  na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

2017.02.18

UWAGA!!! ZMIANA TERMINU ELIMINACJI

Turniej  Pojazdów Zasilanych Wodą odbędzie się 24 lutego 2017 r.  o godzinie 10:00 w Zespole Szkół Nr 2 w Sanoku ul. Stróżowska 15

2016.12.31

Turniej Pojazdów Zasilanych Wodą odbędzie się 25 lutego 2017 r. Wypełnione zgłoszenia należy przesyłać do 15 lutego na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Gwarantujemy dobrą zabawę i zdrową rywalizację.

2016.10.16

Zbliża się termin II WOJEWÓDZKIEGO TURNIEJU POJAZDÓW ZASILANYCH WODĄ.

Szczegóły już wkrótce. Już dzisiaj gorąco zachęcamy do zapoznania się z regulaminem turnieju, opisem sugerowanej konstrukcji oraz obejrzenia krótkiego filmu prezentującego pojazd wykonany przez drużynę "Wodniczki" z gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej.

2016.02.01

I WOJEWÓDZKI TURNIEJ POJAZDÓW ZASILANYCH WODĄ

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa podkarpackiego do udziału
w „ I Wojewódzkim Turnieju Pojazdów Zasilanych Wodą”. Turniej odbędzie się 15.04.2016 w Zespole Szkół Nr 2 w Sanoku.

Turniej objęty jest honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Turniej Pojazdów Zasilanych Wodą polega na zbudowaniu modelu pojazdu, który do napędu wykorzysta energię potencjalną 1 litra wody.
Celem Turnieju jest rozbudzanie zainteresowań technicznych, rozwijanie zdolności intelektualnych i manualnych, kształtowanie kreatywności i umiejętności pracy w grupie.
Turniej zostanie rozegrany w konkurencji „Maksymalny zasięg”. Dla uczestników Turnieju przewidziano oprócz dyplomów, atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Gwarantujemy dobrą zabawę i zdrową rywalizację.
Wszelkie pytania i wątpliwości prosimy kierować drogą elektroniczną na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Z poważaniem,
Organizator Turnieju
Zespół Szkół nr 2 w Sanoku

28.02.2016

Szanowny konstruktorze.

Jeśli nie masz pomysłu na zbudowanie pojazdu zasilanego energią wody, zasugeruj się konstrukcją, którą przedstawiam poniżej. Woda z górnego zbiornika poprzez zawór spływa do zbiornika dolnego. Dolny zbiornik pod ciężarem wody opada w dół powodując za pośrednictwem cięgna obrót osi z zamontowanymi na sztywno kołami.
Myślisz, że to ma sens?
Spróbuj wykonać małe doświadczenie. Weź dwie butelki – 1 i 2 litrową. Napełnij je wodą i połącz kawałkiem sznurka. Połóż na ziemi butelkę 2 litrową, a drugą unieś na wysokość 1 m i pozwól jej opadać. Zauważ, że 2 litrowa butelka przesuwa się pomimo, że jest dwa razy cięższa.

Im lżejszy będzie twój pojazd, tym lepiej. Jaki zasięg może mieć taki pojazd? To wszystko zależy od wysokości opadania dolnego zbiornika (tu jesteś ograniczony regulaminem – wysokość pojazdu nie może przekroczyć jednego metra), masy pojazdu (pojazd będzie na pewno ważył więcej niż 1 kg), średnicy kół i średnicy osi na którą będzie nawijane cięgno oraz od oporów ruchu. Im większa średnica kół tym większy będzie zasięg, ale pamiętaj, że średnica ośki też ma znaczenie.

Do zbudowania maszyny będziesz potrzebował kilka listewek drewnianych, dwa pręty gwintowane o długości około 50 cm, 4 łożyska toczne, dwa pojemniki z tworzywa sztucznego o pojemności minimum 1 litra, 12 nakrętek M8, zaworek, linkę oraz 4 koła. W pierwszej kolejności postaraj się o dwa pręty gwintowane o średnicy 8 mm – można je kupić w sklepie z materiałami żelaznymi. Możesz również użyć lekkich i wytrzymałych prętów z tworzywa sztucznego (z takiego tworzywa wykonuje się np. kijki do nart) i niekoniecznie o średnicy 8 mm. Potrzebne będą również 4 łożyska – mogą to być łożyska SKF 618/8 jeśli zdecydujesz się na pręty o średnicy 8 mm. Te łożyska posiadają średnicę wewnętrzna 8 mm a zewnętrzną 16 mm. Przytnij odpowiednio listewki i złóż dwie ramki o kształcie zbliżonym do tego jak na rysunku poniżej. Użyj to tego celu wkrętów, gwoździ lub kleju. Nie podaję ci wymiarów, ale pamiętaj, że wysokość tej ramki plus promień koła nie może przekroczyć 1 m. Pamiętaj również, że im wyższy pojazd tym większy musi być rozstaw kół ponieważ twoja konstrukcja będzie wtedy bardziej stabilna.

Wykonaj dwa otwory o średnicy 16 mm i osadź w nich łożyska. Przy osadzaniu łożysk użyj kleju, ponieważ zabezpieczy to łożyska przed ewentualnym obrotem.

W jednym z gwintowanych prętów wywierć w środkowej części otwór i wciśnij kołek. Kołek ten będzie pomocny przy nawijaniu linki i umożliwi jej wypięcie w końcowej fazie ruchu pojazdu.

Połącz ramki za pomocą prętów gwintowanych i nakrętek.

Zamocuj 4 koła. Możesz użyć kółek ze starego wózka dziecięcego, jakiejś zabawki lub wykonać samemu np. poprzez sklejenie kilku płyt CD.

W dnie zbiornika zamontuj zaworek - na rynku jest mnóstwo małych i tanich zaworków z tworzywa sztucznego. W zaworze należy wywiercić dodatkowo mały otworek, który posłuży do zamocowania uchwytu na linkę. Ostatecznie funkcję zaworka może pełnić kawałek wężyka gumowego i klips zaciskowy, ale wtedy będziesz musiał pomyśleć nad innym rozwiązaniem mocowana uchwytu na linkę.

Przygotowany zbiornik przymocuj do ramek

Przy pomocy linki zamocuj dolny zbiornik.

Nie zapomnij też zamocować dolny zbiornik na dodatkowym luźnym cięgnie, które sprawi, że po wypięciu linki zbiornik nie wypadnie z pojazdu.

Czytany 4007 razy Ostatnio zmieniany piątek, 23 luty 2018 21:43

Administrator serwisu.