poniedziałek, 24 marzec 2014 15:35

1. Opis kierunku
Technik ochrony środowiska to kierunek przyszłości. W dobie polityki ekologicznej Polski i Unii Europejskiej należy do pierwszej piątki zawodów, w których poszukuje się specjalistów.
Technik ochrony środowiska jest zawodem łączącym w sobie wiedzę z obszaru nauk przyrodniczych, prawa w ochronie środowiska i nauk technicznych umożliwiających stosowanie nowych technologii. Absolwenci technikum są dobrze przygotowani aby kontynuować naukę na wielu specjalnościach tego kierunku oferowanych przez uczelnie wyższe.

2. Informacje dodatkowe
Uczniowie w klasie trzeciej odbywają miesięczną praktykę zawodową w zakładach pracy, która umożliwia łączenie wiedzy teoretycznej z doświadczeniem zawodowym. Uczniowie w ramach projektów wyjeżdżają na praktyki zagraniczne – dotychczas odbywały się one w Hiszpanii, na Malcie i Maderze.
W ramach projektów uczniowie mają możliwość odbywania staży zawodowych, dzięki którym zdobywają dodatkowe doświadczenie zawodowe oraz otrzymują wynagrodzenie.

3. Kwalifikacja uzyskana w wyniku kształcenia
CHM.05. – Ocena stanu środowiska, planowanie i realizacja zadań w ochronie środowiska.

4. Sylwetka absolwenta
Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik ochrony środowiska będzie
przygotowany do wykonywania zadań :
-badania stanu środowiska
-prowadzenie eksploatacji obiektów, urządzeń i instalacji związanych ze składowaniem odpadów, uzdatnianiem wody i oczyszczaniem ścieków
-monitorowania poziomu zanieczyszczeń
-sporządzania bilansu zanieczyszczeń odprowadzanych do atmosfery, wody i gleby
-określanie zgodności z normami oczyszczania ścieków, powietrza i odpadów
- planowania i prowadzenia racjonalnej gospodarki odpadami
- planowania i realizacji działań na rzecz ochrony środowiska
- planowania działań na rzecz przeciwdziałania degradacji środowiska
- obsługiwanie typowych dla techniki ochrony środowiska urządzeń i aparatury kontrolno-pomiarowej